Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af ikea skabe/reol 500 kr.
  • Vand / Vaskemaskine 990 kr.
  • Maling af diverse 3.000 kr.
  • Rosenbed 2.000 kr.
  • Afløb rens i køkkenet. 1.000 kr.
  • Montering af brusearmatur og bruserstang 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  tun i olie?
  • #4   11. okt 2011 Har os hørt det i olie er no go, selvfølgelig dør hunden ikke af det, men det i vand skulle være bedre.

  • #5   11. okt 2011 Laika fik dårlig mave af olien.

  • Jungleføreren G
    Jungleføreren G Tilmeldt:
    okt 2011

    Følger: 1 Svar: 3
    #6   11. okt 2011 Olien i tun er oftest vegetabilsk som olivenolie, og det tager hunden så absolut ikke skade af.
    At denne slags olie skulle have særlig effekt på pelsen, er imidlertid en skrøne. Det der har indvirkning på pelsen er essentielle fede syrer, som findes i fisk.
    Hvad der dog ikke er det bedste i en del af vore fødevarer, er det høje indhold af salt. Vi bruger det som smagsfremmer, men da hunden har langt færre smagsløg end vi mennesker, og i højere grad beror på lugtesansen, er dette helt unødvendigt og blot medvirkende til et indtag af mere natrium end nødvendigt.


Kommentér på:
tun i olie?

Annonce