Hvad tror i? syg eller kræsen? {{forumTopicSubject}}
Nu gider Buddy igen ikke spise sit foder.
For 3-4 uger siden havde han dårlig mave hver eftermiddag og gad til sidst ikke rigtig spise sit Orijen. Vi tog til dyrlægen og fik noget pencilin, da han havde lidt feber + vi købte noget billigt foder til ham, for og se om han gade spise det - Det gad han (har lidt mistænkt Orijen for at være blevet for gammelt, fordi han plejer at spise det med velbehag.)
Har siden lørdag kørt ham over på wolfsblut, fordi jeg gerne vil have han får kvalitetsfoder. Men nu har han fået dårlig mave igen, og gider igen ikke spise sit wolfsblut, kan dog overtales til at spise det billige foder.
Godbidder sluger han i sig.
Har sat ham på Canikur piller mod maven, men hjælper endnu ikke (dag 2)
Den dårlige mave kan skyldes jeg måske er gået for hurtig frem med foderskifte, men kan dårlig mave gøre at han ikke gider spise.?
Og hvis han bare er kræsen hvad så? Det er jo ikke ligefremt billigt det foder vi køber til ham, så det er dyrt i længden bare at teste forskellige dyre varianter, når man så kan smide 14 kg ud bagefter.
Eller skal jeg bare give ham billigt foder, selvom jeg ikke selv står inde for det, men hunden spiser det?
Skal lige tilføjes at jeg self tager ham til dyrlægen hvis det ikke går bedre med mavsen, men så længe han drikker og spiser lidt, så giver jeg det lige nogle dage.
Hvad ville I gøre?
aug 2006
Følger: 8 Følgere: 159 Hunde: 1 Emner: 311 Svar: 6.936
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
jun 2011
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 2 Emner: 19 Svar: 389
Og hvis han har dårlig mave, skal han på skånekost til den er i orden igen.. :o)
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
kennel House of Hunters: Det er også min umiddelbare holdning hvis det var en voksen hund, og han ikke havde dårlig mave.
Men kan ikke li han også har dårlig mave + han er meget spinkel af sin race, så han skal helst have noget at vokse af.
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Men giver det forklaring på hans manglende appetit?
aug 2006
Følger: 8 Følgere: 159 Hunde: 1 Emner: 311 Svar: 6.936
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Nogen der mangler 14 kg Wolfsblut?
Christina K: Det vil jeg da prøve, men tror det er meget ala det canikur jeg giver, da det også er for at stablilisere tarmfloraen.
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Gem dit taste of the wild og bland det på med ris, det er stadig langt bedre at bygge videre på kvalitetsfoder end det er at vælge noget hvor der er en masse E numre, sukker og farver i jo =)
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Har lige sat risene over
Tusind tak for rådende alle sammen - de skal testes
Men ihh hvor kan det være frustrerende at være hundeejer indimellem.
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Tørkost er som hovedregl ikke mad synes han.. Men med en tsk. leverpostej og lidt vand, så ER det pludselig mad ; )
Kaoz får altid noget i sin mad, vi har kæmpet med "spis, du får ikke andet", men går han uden mad i 24 timer kaster han op... i sin kurv, på gulvet, i sofaen... Mavesyre er meget lækkert kan du tro!
Jeg giver ham nu et kornfrit fordi han muligvis fik klovoldsbetændelse pga majs (ingen ved hvad det kommer af, men jeg havde det alligevel bedst med at sikre HVIS det var majs)..
Så han får Orijen... med leverpostej, kattemad, andefedt og hvad man nu lige kan have i køleskabet som en hund som Kaoz betegner som mad ; )
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Da han fik sit hvalpe foder var der aldrig noget problem, der spiste han ALT. Men tror måske også maven kan have effekt på appetiten - eller håber det faktisk lidt, fordi så er der mulighed for forbedringer.
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Min hund spiser dog nu, hver dag bliver der spist op, og engangimellem er han villig til at spise det udendørs, og der kommer der altså ikke noget på pillerne - jeg ved såmen godt at han narrer sin gamle mor, men jeg gider simpelthen ikke tørre opkast op konstant fordi jeg lige skal bevise jeg er mest stædig ; )
Hvis det fungerer med ris, så vil jeg råde dig til at købe foderris i supermarkederne.. De er klar til indtagelse på 15 min, noget hurtigere end at koge og afkøle =)
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
De minder om det der minut-grødris, altså flager frem for hele korn =)
Jeg håber det er en fase, der ER altså ikke meget ved at have en hund der er bøvlet med maden =)
Jeg kom lige til at tænke på.. Ligger hunden koldt? Altså med maven på kolde klinker eller andet? For kold mavse giver også ofte rod i maven nemlig..
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Men ja vil helst ikke have en hund der er bøvlet med made igen- Vores puddel har altid været rigtig bøvlet, og meget kræsen, så blev så glad da vi fik Buddy og han bare spiste sit tørfoder
Men satser på det kommer igen når maven kommer iorden. Ligenu er han i hvert fald gået i krig med hans tørfoder/ris blanding - og virker til det er noget herren gider at spise
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Så skal vi bare lige have styr på mavsen igen, men der håber jeg risene gør underværker.
Vil du gætte på hvornår jeg burde kunne se en forskel hvis det virker med ris?
feb 2011
Følger: 34 Følgere: 103 Hunde: 4 Emner: 966 Svar: 18.303
mine gamle hunde fik fornuftige rester og ufornuftig mad fra supermarkedets dyreartikel afdelinger... de spiste med glæde, har aldrig haft så mange problemer som efter jeg er gået over på kvalitets foder, så prøver snart det andet igen... gider ikke den spisevægring... må sige det dyre foder nærmest ikke er dyrere i længden da de ikke vil have det... så tja tror sgu snart jeg prøver at købe en pose pedigree...
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Ellers kan jeg anbefale dig at prøve Happy dog. det var det "billige" foder vi gav buddy for at teste om han gad spise, og tror alligevel det er bedre end Pedigree.
Men kan sagtens følge din tanke gang, man bliver træt af at købe godt foder hele tiden, når hunden ikke gider spise det. Men alligevel, de fleste børn ville vel også spise slik og mc D hvis de selv måtte bestemme hvad de vile spise.
aug 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Emner: 416 Svar: 5.164
Nu er jeg sådan lidt andreledes med hensyn til fodring...Mine mange hunde har altid fået noget tilsat deres tørfoder, det kan være alt fra leverposteg til stegesky eller kødrester fra middagsmaden...
Når jeg har haft en hvalp som opføre sig som du beskriver, aå er det første jeg nu tænker æpå geardia..Når det er udelukket, så hjælper jeg dem lidt på vej ved at håndfodre lidt, sprede foder ud på gulvet,
skære ned på antallet af måltider, så de bliver sultne...
Faktisk er der ingen af mine gvalpe som får mere end 2 gange foder daglæigt, og fra de er 6-7måneder, så er det ofte kun een gang.
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Du kan hjælpe maven yderligere ved at tilsætte lidt A38 (det mildner mavesyren), men giv det et par måltider med ris og se om det hjælper =)
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Buddy er 8,5 mdr og får foder 2 gange om dagen.
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Risen blandet i foderet virkede kun på appetitten første gang, de efterfølgende gange gad han igen ikke røre det.
Og de hjalp desværre ikke på den daglige mave.
Så tog Buddy med til dyrlægen i morges, hvor han fik konstateret en form for tarmbetændelse, hun kunne dog ikke sige hvorfor han havde fået det, men vi skal teste om det evt er pga hans foder - så nu er han kommet på noget skånekost fra dyrlægen + 20 dage med antibiotika kur.
Så håber snart den lille mand bliver i orden igen
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.177
Rigtig god bedring til ham =)
okt 2007
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 42 Svar: 532
Men nej så er det ok han ikke vil spise.
Er også glad for at jeg tog afsted med ham - selvom jeg dog alligevel har ham mistænkt for ikke at kunne lidt sit wolfsblut
Heldivis virker han ikke som sådan syg, stadig lige så fræk som han plejer at være
Hvad tror i? syg eller kræsen?