Opdragelse af fransk bulldog Opdragelse af fransk bulldog
Hej allesammen
Står i den situation, at kæresten og jeg har talt om at anskaffe os en fransk bulldog om et par måneder.
Har dog hørt mange forskellige meninger om opdragelse af den race og vil høre om der er nogen her inde der kan hjælpe?
Nogle af dem jeg har talt med, siger at de er sk*de svære at opdrage, fordi de er så meget deres egen herre, at man virkelig skal havde disciplin ind i hverdagen for at det kan fungere, men er det virkelig SÅ slemt?
Har self. søgt en del på nettet og tager en tur på biblioteket senere i dag, for at låne bøger omkring racen, men vil da gerne høre hvad folk der kender racen siger?
Håber at få svar (:
- Maria
feb 2008
Følger: 73 Følgere: 68 Hunde: 9 Emner: 73 Svar: 1.459
sep 2007
Følger: 10 Følgere: 20 Hunde: 2 Emner: 73 Svar: 7.079
De er stædige og gør som regel ikke noget medmindre de kan se en virkelig fod grund til det
Jeg vil som dyssemosen anbefale at I går til træning med den
Besøg gerne flere opdrættere inden i køber også, både for at møde racen og for at høre om den
sep 2007
Følger: 10 Følgere: 20 Hunde: 2 Emner: 73 Svar: 7.079
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Træning ville vi self. gerne starte til, da det klart ville hjælpe både os og den lille klump
Har hørt det med, at de ikke gør noget, medmindre de virkelig kan se en grund til det eller gider, men mht fx. at gå nogelunde pænt i snor eller at komme når man kalder, er det noget som virkelig ville kræve træning?
Vi har allerede aftalt, at vi gerne vil besøge forskellige opdrættere, for at få en snak og for at se de forskellige hvalpe og deres forældre (:
Mht. at være alene hjemme, er det noget som kan være svært for dem?
Den ville ikke skulle være alene i mange timer, da jeg pt er sygemeldt, men self. ville den skulle lære det, da vi somme tider også skal handle, hente knægten i dp eller bare ud og se andre mennesker
jul 2011
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 29
Han er en rigtig bulldog og i "ikke trænings" situationer skal vi tit sige tingene flere gange. Er der en god duft er han pludselig døv og når vi spiser gider han da bestemt ikke ligge ovre på sit tæppe når der er chance for at vi taber noget.
Men alt i alt er han verdens bedste og nemmeste hund. Der går langt imellem at vi skal skælde ham ud men jeg har også brugt meget tid på træning fra han var helt lille.
En gang fransk altid fransk:) man forelsker sig i deres fjollede og sjove væsen. De er altid klar på klovneri og leg og elsker at være midtpunkt.
Held og lykke med det hele.
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Godt at høre, at de godt kan lystre og self. gider de ikke et helt program, der er da også alt for kedeligt
Charlotte A:
Du får mig jo kun til at ville havde en endnu mere, nu skal det bare være nu
Træningen er klart noget som vi skal huske og også at gøre det til en leg.
Kan jeres være alene hjemme?
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Mange tak for svar (:
Den ville íkke skulle være alene så længe, men self ville der være nogle tidspunkter hvor den blev nødt til at være alene i nogle timer
jun 2007
Følger: 28 Følgere: 29 Hunde: 4 Emner: 21 Svar: 327
Jeg gik også til hundetræning med min og ja det er godt for både hund og ejer at blive socialiseret.
med hensyn til alene hjemme, min kan ikke være selv hvis hun har meget plads. hun fik sig et stort bur, der går hun selv ind når hun ved vi skal afsted. og så sover hun til vi kommer hjem igen.
hvis hun har mere plads. hopper hun op af dørene og piver og hun har bidt samtlige dørhåndtag over... hun bruger også sit bur når vi er hjemme, hvis hun vil have fred går hun ud og lægger sig...
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Står buret så i gangen eller i stuen, så den kan være med i løbet af dagen? Og er det nogensinde lukket helt?
Thanya:
Det lyder jo som en hund lige for os!!
Årh bare tanken får jo en til at smile og humor har vi masser af
Er der nogen der vil anbefale nogle opdrættere på sjælland?
jun 2007
Følger: 28 Følgere: 29 Hunde: 4 Emner: 21 Svar: 327
aug 2008
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 4 Svar: 12
han/hun skal bare have masser kærlighed, så skal det nok gå.
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Jeg har haft labrador før i tiden og selovm de har haft legetøj, gnave ben og andet, så er det altid gået udover sko, tøj og dørkarme
Det vil jeg helst ikke opleve igen, for det er godt nok frustrerende!
Det med at det tog lang tid at få den renlig, ligger det ikke til racen?
sep 2007
Følger: 10 Følgere: 20 Hunde: 2 Emner: 73 Svar: 7.079
Der er en del bulldogs der er noget længere om at blive renlige
aug 2008
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 4 Svar: 12
dec 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 13
Okay, jamen det må man jo huske at tage med i sine overvejelser.
Altså om det er noget man evt kan leve med tager længere tid
michelle G:
Det er da kun positivt at høre.
Vil gerne sige tak til alle, for de gode svar og råd
Krydser fingre for at det er mig der kan vise en hvalp frem sidst i juli.
Opdragelse af fransk bulldog