1.545 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 22 Svar

Hvor er det frustrerende (langt)... Hvor er det frustrerende (langt)...

Når hunden er syg og trods behandling bare bliver dårligere.
Sidste weekend begyndte Primadonnaen at sætte sig rigtig mange gange og virke forvirret når hun skulle tisse. Jeg var i tvivl om det var fordi hun reagerede på vores nye indtakte hanhund eller om det var blærebetændelse som hun har haft før.

Mandag morgen var der blod i hendes urin og hun fik ved dr dyr konstateret blærebetændelse og blæresten. Kom i pencillinbehandling, fik smertestillende og kom over på specielfoder.
Resten af mandagen og tirsdag var hun som hun plejer at være trods ovenstående.

Men så er det ellers gået støt ned af bakke. Startende med at onsdag aften og hele torsdag skulle hun nødes til at spise. Natten til idag kastede hun op mange gange og der er blod både i hendes opkast og afføring.Hun hoster og er nedstemt/meget træt. Havde fat i vagtdyrlægen i nat som mente vi i første omgang skulle holde øje med hende og fik hun det dårligere skulle vi kontakte ham igen.

Vi har så været ved egen dyrlæge idag, kredsløbet er som det skal være bortset fra lidt hurtig puls og hun har ikke feber.Hun er nu skiftet over til noget andet penicillin, har fået pasta med hjem til maven, hun fik kvalmestillende og vi har for en sikkerheds skyld fået behandling med hjem mod hjerte/lunge orm som det er meningen hun skal have når maven er iorden og hun begynder at spise igen. Og aftalen er at vi skal snakke sammen mandag morgen.

Men hun har stadig kvalme, nægter at spise er meget træt, hoster og der var blod i hendes afføring her til aften. Dog har hun ikke kastet op og drikker i det mindste lidt vand af og til.

Jeg er godt nok bekymret for hende. Håber ikke hun får det dårligere men at medicinen bare lige skal have tid til at virke, ellers må vi kontakte vagtdyrlægen igen.
Vil nok ikke så meget med mit indlæg bare af med lidt frustration.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng gardinstang i betonvæg 300 kr.
  • Hækklipning 2.500 kr.
  • Hækklipning og busk beskæring, 1 stk 1.450 kr.
  • montering af to plafond lamper 1.000 kr.
  • Ophæng af ikea skabe/reol 500 kr.
  • Vand / Vaskemaskine 990 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvor er det frustrerende (langt)...
Kommentér på:
Hvor er det frustrerende (langt)...

Annonce