661 visninger
|
Oprettet:
Hund tisser på hvalp {{forumTopicSubject}}
Hej vores fransk bulldog fik hvalpe for noget tid siden , og en af vores venner har købt en af hvalpene , og de skulle mødes her den anden dag for første gang , og vores hund lavede ik andet end at humpe hvalpe og over tisse ham 2 gange , han fik selvfølgelig skæld ud , men blev ved , selvom han vidste det var fy , hvad kan vi lige gøre ?:/
nov 2006
Følgere: 49 Hunde: 7 Emner: 131 Svar: 7.617
Jeg er ikke i tvivl om at jeres buller er stresset, frustreret og ikke ved hvordan den skal håndtere en hvalp. Men helt normal adfærd?
Godt nok ikke en adfærd jeg nogensinde har oplevet med nogen af mine hunde eller hørt om...
Jeg er enig i at hunden skal afledes og pilles af... Men jeg ville nok også bruge et nej, altså fortælle hunden at det ikke er acceptabel opførsel.
I skal passe på hvalpen og ikke udsætte den for unødig hård og grænseoverskridende opførsel. ... Det sætter store spor i en hvalps sind hvorledes dens møde med andre hunde foregår.
dec 2011
Følger: 12 Følgere: 11 Hunde: 1 Svar: 499
Hvis han vidste det var fy, hvorfor fortsatte han så?
Skæld ud lærer en hund intet af - tværtimod.
Humperi skyldes oftes stress. At han tisser på hvalpen ved jeg dog ikke hvorfor.
jan 2012
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 34 Svar: 173
Hund tisser på hvalp