{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
537 visninger | Oprettet:

ingen revaccination - er min hund sikker? {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen,

Jeg havde tænkt mig at have en hyggelig dag sammen med min hvalp i morgen til store hestedag. Da jeg nævner det for min mor, gør hun mig usikker på hvorvidt det er sikkert mht. vaccination.
Hvalpen er vaccinteret som 8-ugers og er knap 11 uger nu og derfor ikke vaccinret for anden gang.
Jeg søgte lidt for at finde noget info omkring det, men synes kun der kommer tomme meninger frem - blandede. Skal bruge nogle med hold i, så jeg kan blive klogere smiley
Håber i kan hjælpe mig - vil nødig risikere noget smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  ingen revaccination - er min hund sikker?
  • #1   7. sep 2013 Jeg ville ikke tage hvalpen med, hvor der er mange andre dyr samlet før den har fået vaccination nr 2.


  • #2   7. sep 2013 Hvalpen burde være dækket af moderens antistoffer, indtil den er 12 uger.

  • #3   7. sep 2013 Lad hvalpen blive hjemme....

    St.Hestedag er hyggelig, men der er desværre ganske mange udstillere uden den helt store heste-forstand, hvilket som regel giver tumult-agtige scener og det er der altså ingen hvalp der har behov for smiley

    Derudover er det jo lige en tand for lunt til at jeg ville slæbe puppy med i byen smiley


  • #6   7. sep 2013 Jeg vælger selv st.Hestedag fra af samme årsager.. Jeg er SÅ træt af at fange folks krikker, fordi ejerene ikke lige har tænkt over hvordan Musse/lotte/piphans tackler at komme afsted til SÅ mange mennesker og andre heste...

    Sidste år indfangede jeg 3 i staldområdet, derefter løb jeg med den krikke jeg var booket til og skred hjem inden jeg skulle til at lappe blødene hestetrunter igen igen igen..

    NOT COOL smiley


  • #7   7. sep 2013 Vil lige kommentere på om hvalpen kan klare det;
    er tidligere ridepige, så kender en masse der skal starte/udstille. Skal ikke i nærheden af hverken ringene eller boderne, hvor jeg godt kan give jer ret i - det ville nok være for meget for sådan en lille dame.
    Vi plejer at sidde nede ved dressur/spring banerne på en slags picnic - virkelig hyggeligt og trukket tilbage fra alt larmen smiley


  • #8   7. sep 2013 Jeg vil også mene, at det nok ikke er mest for hvalpens skyld, hvis du tager den med. Det kan godt være en voldsom oplevelse, for sådan en lille størrelse.
    Ganske vist skal hvalpen socialiseres, men sådan en event er måske lige overvældende nok.


  • #9   7. sep 2013 Hov du postede lige før jeg fik skrevet færdigt.

    Hvis I holder jer udenfor det største mylder, kan det sikkert sagtens gå.


  • #10   7. sep 2013 ville ikke tage den med ud sådan et sted der er mange hunde også nogle der aldrig er blevet vaccineret de kan bære smitten vider få den færdig vaccineret først ,det med den er dækket til 12 uger er hvis den ikke er blevet det som 8 uger alle de ting den har været dækket af fra moren er væk ,når du vaccinerer

  • #11   7. sep 2013 Låner lige din tråd min lille hvalp blev 12uger i torsdags og skal på torsdag her i den kommende uge have sin vac.
    Det er så hvalpe motivation på onsdag som jeg godt kunne tænke mig lige at tage hende med til og se om det er det sted vi skal starte men er det beder at vendte til ugen efter hvor hun har fået sin 12ugers vac?


Kommentér på:
ingen revaccination - er min hund sikker?

Annonce