falsk drægtighed - mælk i kirtler og ændret adfærd falsk drægtighed - mælk i kirtler og ændret adfærd
Hej alle hunde-hoveder
Jeg vil lige høre jer kloge folk om hvad i tænker jeg skal gøre.
Jeg har en yorkshire terrier på 6 år, som er falsk drægtig. Hun har oplevet det før, men denne gang er værre end de andre gange. Hun er mere hævet i kirtlerne og den ene kirtel er helt hævet op. Jeg prøvede at presse lidt af mælken ud, for at se om det hjalp, men ved ikke om det var en dum ide, for det gør vel bare at man holder mælkeproduktionen ved lige?! Har kontaktet dyrlægen nu og tager derop i morgen og får hende tilset.
Mine tanker går på, om nogen af jer har erfaring med at få steriliseret en tæve som er 6 år gammel…? er det en god ide? og jeg har hørt at den injektion som gives for at stoppe hormonerne, giver enormt kvalme og der er øget risiko for betændelse eller cancer på sigt, med brug af dette… Hvad er jeres tanker/erfaring?
Vh
aug 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 10
Hvad mærkede du af forskel efter operationen? tænker om hun bliver helt fri for den falske drægtighed og ændret humør/adfærd..?
Og er det ikke en meget hård omgang for tæven at få den operation? Kan næsten ik holde tanken ud at hun skal det igennem.. Men omvendt, så vil jeg KUN det bedste for hende og kan ikke klare tanken om hvis hun skulle blive alvorligt syg..
okt 2008
Følger: 37 Følgere: 26 Hunde: 2 Emner: 88 Svar: 3.764
Du undgår løbetiden, ikke flere falske drægtigheder ej heller opsyn under løbetiden og sidst men ikke mindst faren for livmoderbetændelse.
I det hele taget en god løsning.
Jeg fik det gjort med en kikkertoperation.
Det er lidt dyrere, men tæven er frisk allerede dagen efter.
okt 2008
Følger: 37 Følgere: 26 Hunde: 2 Emner: 88 Svar: 3.764
http://evidensia-karlslunde.dk/behandlinger/laparoskopi/
Det er ikke alle dyrlæger, der tilbyder denne form for operation.
nov 2014
Følger: 3 Følgere: 2 Emner: 25 Svar: 286
aug 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 10
Er lige kommet hjem fra dyrlægen. Det var godt at jeg tog afsted, for hun havde en del mælk i to af kirtlerne, så jeg fik galastop til hende og så fik så passede det med at jeg kunne få vaccination med, da det er et år siden hun fik sidst
Snakkede med lægen og har besluttet mig for at jeg får hende i fuld narkose, når hormonerne er faldet lidt til ro (om en måned).. Har valgt en fuld operation, hvor de fjerner både æggestokke og livmoder. Plus jeg så får renset hendes tænder helt i bund, nu hvor hun skal i fuld narkose… For operation + bedøvelse + smertestillende og rensning af tænder, vil jeg komme af med 4300 kr i alt… Er det ik billigt?!
Er bare SÅ nervøs for at hun skal opereres.. Hvordan har jeres hunde klaret det? og nogle gode råd til før og efter?
Kram til jer alle...
okt 2008
Følger: 37 Følgere: 26 Hunde: 2 Emner: 88 Svar: 3.764
Dyrlægerne i området, hvor jeg bor tager knap 2.000 kr. bare for en tandrensning.
En veninde har lige fået steriliseret sin beagle og betalte 4.500 kr.
Så jo, det er billigt
Hun skal nok klare den, bare rolig.
falsk drægtighed - mælk i kirtler og ændret adfærd