{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.691 visninger | Oprettet:

Lenni L
Lenni L
Tilmeldt:
10. mar 2013
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 13

Ny hvalp, trapper, hjælp! {{forumTopicSubject}}

Mig og min kæreste har anskaffet os en 8 uger gammel hvalp, vores store bekymring er at han skal sove hos os, i soveværelset på 1 sal. hvor der er stor åben trappe, med gelænder hele dejen rundt, altså et fald på evt. 5 meter i den højeste ende, 2-3 meter i på midten, og direkte gang ned af trin fra trappens åbning. Vi har sat børnelåge op i åbningen, men derfor kan han stadig tage det store fald ned, og vi er sååå bekymret.

Første nat gik med at han sov i hans transport taske, hvor vi havde sat ham fast i selen. Han vågnede 4-5 gange i løbet af natten, og vi puttede ham tilbage i tasken hvor efter han ret hurtigt faldt i søvn igen. Vi tør således ikke lade ham putte i mellem os uden taske, eller i kurven på gulvet, hvis nu han skulle vandre om natten, og falde ned på trappen.

Nogle forslag?

Vi overvejer at sætte børnelågen i døråbningen til toilettet i soveværelset, og sove på en madras på den anden siden, så vi kan berolige ham hvis han hyler fordi at han ikke kan komme ind til os.
Men ved ikke lige hvordan han tager det, hvis vi skal på toilettet og går ind til ham, og ud igen for at putte.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af otte hylder på hyldeknægte på vægskinner 1.000 kr.
  • vaskemaskine tilstoppet efter pudevask 1.200 kr.
  • Montering af skrivebord 3.355 kr.
  • Opsætning af 4 emner mv. 500 kr.
  • Spartle vægge 7.000 kr.
  • Rengøring af lejlighed 450 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ny hvalp, trapper, hjælp!
Kommentér på:
Ny hvalp, trapper, hjælp!

Annonce