{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
5.151 visninger | Oprettet:

Holder Ulv som kæledyr {{forumTopicSubject}}

I dag på stranden kommer der 2 mænd gående med en schæfer og en ulv. Begge i lang line.

Sally kaldes ind, da jeg overhovedet ikke følte mig tryg ved den situation.

De springer i vandet med line og vi spørger dem begge fra sig om det er en ulv.Til spørgsmål, svare manden med ulven lidt kryptisk "ja, men det må jeg jo ikke sige". Og den anden med schæferen siger at "der er andet i, ellers må han jo ikke have den."

Nu er jeg ikke ulve ekspert, men jeg ville mene at det var ren ulv det der. Det var en tæve og var noget større en den store schæfer han den fulgtes med, og ikke en hybrid af en art. Den signalerede klart at der vankede huller hvis Sally nærmede sig selvom vi var på 10m afstand og den var voldsomt sky for mennesker (os).


Reglerne er jo klare omkring det at have ulv. Og jeg spørger også manden om det er et kæledyr eller evt noget opfostring. Det var et kæledyr. Og det ved jeg sgu ikke helt hvad jeg synes om? Egentligt synes jeg ikke at dyr foruden dem der er avlet til det skal være kæledyr. Men under ordnede forhold kunne det være OK.

Jeg havde desværre ikke min tlf med til at tage et billede.

Hvad synes i?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fix en lampe 620 kr.
  • Opsætning af stikkontakt til vaskemaskine 500 kr.
  • Shelf units need fixing to wall 650 kr.
  • Varme i radiator - stiften virker ikke 800 kr.
  • IKEA PAX garderobeskab 2.500 kr.
  • Samle to pax skabe uden låger 650 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Holder Ulv som kæledyr
Kommentér på:
Holder Ulv som kæledyr

Annonce