Hele verden har DSG?? Hele verden har DSG??
Vidste ikke lige hvad jeg skulle klade denne her tråd, men emnet er som føgler;
Vi kender alle sammenligningen mellem fox terriere og Dansk-Svensk gårdhunde, men har opdaget at ligheden ikke kun findes i de to racer.
Her er en liste af racer fra forskellige verdensdele som har stor lighed med Dansk/Svensk gårdhunde. (med visse små forskelle, fx fox terrierens snude er længere m.m.)
- Fox Paulistinha/Brasilliansk Terrier (Latin Amerika)
- Toy fox terrier (USA)
- Rat Terrier (USA)
- Dansk-Svensk Gårdhund (Skandinavien)
- Tenterfield (Australien)
- Jack/Parson Russel (GB)
Tror I at det er et spor på hvordan den "hvide mand" har rejst gennem verden med deres gårdhunde eller er rottehunde bare disponible til at få et bestemt udseende/genetik?
Syntes også det er interessant at mange af de her racer er terriere, hvor imod jeg husker at have læst at DSG høre til pincher familien. Bare nogle ting der sådan undre mig lidt, uden at have forstand på noget med genetik og avl, men vil gerne høre jeres tanker og forklaringer
maj 2009
Følger: 25 Følgere: 27 Hunde: 4 Emner: 274 Svar: 3.407
okt 2016
Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
http://www.farmdogs.org/
Syntes også det er interessant at mange af de her racer er terriere, hvor imod jeg husker at have læst at DSG høre til pincher familien
Pincher..vel næsten = terrier på tysk..
https://en.oxforddictionaries.com/definition/pinscher
mar 2015
Følger: 4 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 23 Svar: 206
AG: Ja det er de nemlig
Peter: Haha det er lidt pinligt at finde ud af når man har haft Tysk på A niveau i STX
Lens: Ja og så er der jo selvfølglelig Japansk Spids og Samojede (dog lidt anden størrelses klasse). Men det er virkelig interassant at se hvor ens nogle racer er i udseende uden at være fra samme sted
Kenzie: Ok det vidste jeg ikke, har ikke undersøgt deres temprament, kun kigget på deres udseende og herkomst
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 86 Svar: 7.593
Og ja, selvfølgelig har de europæere der i 1400-1700 årene rejste ud og koloniserede nord og sydamerika og australien haft deres hunde med og derfor har man også små brogede hunde i de verdensdele
Og ja, der er forskelle i sind på terriers, pinchere og schanuzere men det er ikke ligefrem kæmpe og væsentlige forskelle. Og lur mig om man ikke også godt kunne bruge en dværgschnauzer eller en DSG til gravjagt. Lige så vel som at en Foxterrier er en god alarmhund, som også kan tage mus og rotter
Jeg har en Irsk Terrier og en Dobermann - som godt nok er lidt et 'kunstprodukt' men racens udgangspunkt er pincher. Der er MANGE ligheder mellem de to rent mentalt.
okt 2016
Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 1.143
A breed of well-muscled, smooth-coated terrier in which the tail is customarily docked; (also) a breed of miniature terrier outwardly resembling the Dobermann pinscher, having a distinctive gait said to resemble that of a carriage horse; a dog of either of these breeds.
https://en.oxforddictionaries.com/definition/pinscher
Nu er det bestemt ikke helt fastlagt hvilke racer der har været med til at skabe Dobermann (han havde vist adgang til mange), men der er vist bred enighed om at den tyske Pincher har indgået og.. måske deraf navnet.. Om det er fordi at den bevæger sig som en transporthest skal jeg ikke kunne udtale mig om..
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 86 Svar: 7.593
... eller det ville vist ikke være ideelt med en kørehest der bevæger sig lettere uforudsigeligt. Og som ved høje hastigheder ofte falder over sine egne ben
Hele verden har DSG??