791 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Svar

Ældre hund og skue Ældre hund og skue

Jeg har nu et par gange været til skue med min hund på 9 år.
Anden gang kom han med en kort knurren inden han skulle på bordet. Vi har efterfølgende gået til ringtræning, og det er gået rigtig fint.
Idag var vi så på skue igen, og der kom han med et vuf, da han skulle på bordet. Når han er på bordet er der ingenting.
Herhjemme kan jeg sagtens løfte ham.
Jeg har før haft samme problem, når han skulle løftes op i bilen. Problemet er der kun når det er mig der løfter.
Jeg er meget i vildrede. Jeg vil ikke gå til skue hvis ikke hunden synes det er sjovt. Samtidig gør det mig rigtig ked af det, at min ellers meget medgørlige og tålmodige hund reagerer sådan.
Men jeg er nysgerrig efter at høre hvad i kloge hg'er havde gjort?


Bodil Jørgensen får et kuld hvalpe
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til at få Husqvarna havetraktor til at starte 600 kr.
  • Fix misaligned door.. bonus: paint and polish 1.500 kr.
  • Klipning af hæk og rensning af fliser 2.010 kr.
  • Har højt græs på ca 3000m2 plæne som skal slås ned til normal niveau 2.500 kr.
  • Rengøre og mindre reparation til tagrender og nedløbsrør 4.000 kr.
  • Rydde lejlighed 3.499 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ældre hund og skue
  • #2   9. jun 2018 Jeg har det bare så svært ved at overskride hans grænser. Men man skal jo også se det som en helhed.
    Da han havde problemer med bilen løftede jeg jo også bare videre. For skulle han med ud at køre, så var det altså vilkårene.

    Men det er sgu også svært for tilstår da gerne, at jeg ikke har vænnet min 12 kg hund til at blive løftet


  • #4   9. jun 2018 Ja jeg kan godt se hvad du mener. Det er muligt jeg overanalyserer.
    Men jeg undrer mig rigtig meget over hvorfor det går så godt til ringtræning. Men okay, der er jeg nok også noget mere afslappet


  • #5   9. jun 2018 Jeg tror jeg ville søge årsagen til adfærden, for hvis hundens grænse overskrides gang på gang, kan den en dag tage skridtet videre.
    Kan den være utryg, har den ondt et sted, er den bange for bordet?
    Nogle dommere diskvalificerer hunde der knurrer, så det ikke en god adfærd at tage med sådan et sted.


  • #6   9. jun 2018 Ja Malene det er lige det jeg tænker. Men jeg kan ikke finde årsagen udover en anspændt ejer og utryghed.
    Han elsker ikke bordet herhjemme, men der ses ingen utryghed når han først er på bordet.
    Smerter tænker jeg ikke for han gør det jo ikke i andre situationer.

    Den ene side af mig siger netop. Så drop det da. Han er trods alt 9 år, og har aldrig været vant til det. Og jeg tror ikke han vil mangle noget, hvis vi ikke tar afsted. Men er som sagt meget trist over at han udviser denne adfærd.
    Og man kan sige dropper man det, så er problemet løst, og han er fri for at få sine grænser overskredet.


  • #7   9. jun 2018 Jeg synes som mange andre på holdet at Diesel er et pragteksemplar af en 9-årig smiley

    Jeg ville nok for en sikkerheds skyld få ham tjekket igennem af en kiropraktor/massør/osteopat - selvom han ser super frisk ud så kan han ha nogen ømme steder rundt omkring som måske kan lettes meget simpelt. Og grunden til at han kun knurrer nogen gange er at du ikke rammer det ømme sted hver gang når du løfter ham?
    Jeg synes i hvert fald du skulle gi det et forsøg - vi har brug for smukke veteraner i ringen smiley


  • #8   9. jun 2018 Tusind tak smiley
    Det kan godt være det er en god ide, at få ham tjekket. Det havde jeg faktisk ikke overvejet smiley Ved du om der er nogen der kan gøre det i vores område?


  • #9   9. jun 2018 Du skriver problemet kun er der, når det er dig der løfter. Hvem løfter ellers på ham? Kan du se om de gør det anderledes?
    Er han måske bange for at du taber ham, hvis han er vant til at blive løftet af en, der er større/stærkere end dig?


  • #10   10. jun 2018 Jeg har ikke prøvet at udstille hund, men kat og hamster.

    Kattene har reageret lidt forskelligt, nogle var som hjemme, mens andre var meget stresset især fra udstillings til dommer bur. men ellers var fint med det..

    Ved hamstere er de i den samme kasse, men jeg kan næsten være sikker på at blive skældt ud hvis jeg sætter hånden ned til den, men ellers sover den bare smiley

    Så med de erfaringer jeg har, tænker jeg det kan være stress der gør dyret lige siger fra ude, men ikke gør det hjemme..

    og for mig er det bare en naturlig stress smiley


  • #12   10. jun 2018 Sanne- Min mor og min x smiley Min mor gør det jævnligt. Hun løfter på en anden måde end mig. Men jeg føler ikke jeg har ordentlig fat, når jeg løfter sådan.
    Det gør en forskel hvis jeg snakker til ham når jeg gør det.
    Problemet startede efter jeg var blevet opereret, og havde svært ved at løfte ham. Og derved ikke altid fik ordentlig ved ham inden et løft.
    Jeg er en svagpisser og det kan han sikkert godt mærke smiley
    Og så tror jeg det bliver forværret, når han kan mærke at jeg er nervøs/anspændt.

    Maj-Britt- Han har aldrig været vant til at blive løftet.


  • #13   10. jun 2018 Du har jo selv svaret på, hvorfor han gør det.

    Det er garanteret fra den gang du var syg og ikke altid fik ordentligt fat.
    Det hsr været dårlige oplevelser for ham så han er blevet utryg nå du vil løfte ham.

    Prøv om du ikke kan lære at løfte ham på en anden måde, evt som din mor.


  • #14   10. jun 2018 Anni- Ja årsagen er ikke så svær at finde. Det er mere løsningen der er svær at finde.
    Også fordi jeg er ret sikker på, at han reagerer anderledes når jeg er anspændt, og når tingene skal gå stærkt.
    Det er jeg jo netop ikke til ringtræning, og der tar jeg mig god tid.


  • #15   10. jun 2018 Så du skal i virkeligheden øve dig i at tænke at det IKKE skal gå stærkt på en udstilling. Du har betalt for at få bedømt din hund og må tage dig den tid du har brug for for at præsentere ham så godt som muligt - indenfor rimelighedens grænser.

  • #16   10. jun 2018 Hun sagde bare jeg skulle vente til hun havde kigget tænder.
    Jeg var også ret overrasket.


  • #17   10. jun 2018 Sær dommer - det plejer skuedommere da ISÆR være ok med

Kommentér på:
Ældre hund og skue

Annonce