{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.575 visninger | Oprettet:

Medfødt hjertefejl {{forumTopicSubject}}

Jeg har netop fået den triste meddelelse at vores italienske mynde Charlie har en medfødt hjertefejl.

Ih, hvor det piner mig.

Dyrlægen varslede mig allerede for et år siden, da Charlie var hvalp, fordi han kunne høre en vis "susen" omkring hjertet. Og nu viser det sig, at der er et hul i hjertet.

Dyrlægen har sagt, at vi nu skal vente 6 mdr for at se om det videreudvikler sig. Det er svært at forholde sig til. Jeg erindrer, at dyrlægen sagde, at man i 50 procent af sådanne tilfælde kunne kontrollere det ved at medicinere Charlie. Og i den anden halvdel af tilfældene kunne hundende VIST NOK ikke hjælpes. Og det betød at de døde i en lav alder, og at de kunne få hjertetilfælde.

Det var en hård pille at sluge. Jeg havde håbet på bedre nyt. Er der andre med lign erfaringer?

Lige nu synes jeg det ser sort ud. Men der er selvfølgelig håb forude, for hvis ikke han har fået det værre om 6 mdr, kan det måske medicineres og holdes nede.

Hundeknus, Karin


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af opvaskemaskine til vand. 700 kr.
  • Saml Ikea Pax Skab 1.600 kr.
  • Blannings batteri udskiftes med et nyt hans grove 1.000 kr.
  • VVS opgave 8.000 kr.
  • Elektriker 550 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Medfødt hjertefejl
Kommentér på:
Medfødt hjertefejl

Annonce