Nail art

Nail art

Medlemmer: 41
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.155 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 8 Svar

Nybegynder med mange spørgsmål Nybegynder med mange spørgsmål

Så har jeg købt kunstige negle,ikke tipper og dem limer jeg ovenpå mine egne negle og så skulle de kunne komme af, ved at holde hænderne i varmt sæbevand?
Jeg har købt noget neglefolie,jeg har set en video på youtube om hvordan jeg lægger det på,men hvordan får jeg det af? Varmt sæbevand? Neglelakfjerner?
Jeg har købt små sten til at lime på neglene,fin brugsanvisning,kan jeg fjerne dem med neglelakfjerner? Kan de genbruges?
Er der nogen speciel god neglelakfjerner til alle disse ting?
Nogen speciel god overlak ?
Jeg er nybegynder og håber at jeg kan lære lidt af jer..


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af 6 lamper 1.000 kr.
  • tømrer 1.000 kr.
  • Føring til lampe 250 kr.
  • Opsætning af lampe 700 kr.
  • Fyld vand på mit varmeanlæg 1.200 kr.
  • Badeværelseslåge hænger 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nybegynder med mange spørgsmål
  • #2   15. okt 2014 smiley

  • #3   16. okt 2014 Essie overlak tørre også super hurtigt smiley men hold dig fra max factor overlak, den trækker farven ned smiley

    kunstige negle plejer jeg at lirke af, efter en uge sidder de ikke ret godt fast mere, men kunstige negle har det med at ødelægge din egen negl hvis du bruger dem over for lang tid.

    Jeg skal prøve at lave gelenegle her i week-enden for første gang, det bliver spændende, og sikkert ikke særligt vellykket første gang smiley


  • #4   16. okt 2014 Nu med, hvis jeg var dig lurede jeg rundt i trådene, der står sikkert noget du kan bruge hist og pist (også link til billigere pynt), og se billeder til inspiration smiley og film klip, man kan lære en hel del fra hende her: http://www.youtube.com/user/SimpleLittlePleasues/videos
    Jeg har stadigvæk samme neglelak på som jeg lagde for 3 uger side, skal dog ha skiftet en af de næste dage smiley for 1 ½ år siden holdte det ikke en uge, var allerede begyndt at blive grimt efter en 3-4 dage, så der er fif at hente ved at lure hendes film klip smiley

    Jeg har mine egne negle, bruger mest Sally Hansen da den har en dejlig "fed" pensel der er nem at lægge det med, som bund og top coat bruger jeg nr. 110, har haft købt den "rigtige" som koster mere, det gør jeg ikke igen, den trak farverne ned af neglen, så dur ikke til når man laver pynt i flere farver (f.eks. water marble).
    OPI er jeg også glad for men har kun lidt da de ikke så tit er på tilbud som Sally Hansen er.
    Billige 20,- fra Bilka - Føtex er gode til water marble, jeg kan bare ikke tåle dem direkte på mine negle, så kommer de til at ligne de har fået med en grovfil fra side til side.


  • #5   16. okt 2014 Tak Aino,jeg ER begyndt ,med det samme at se hendes klip igennem,men hvor så du det med at få lakken til at holde i mere end en uge ?


  • #6   16. okt 2014 Hehe det er måden det bliver gjort på smiley før lagde jeg bare oppefra huden og ned, nu holder jeg lidt afstand til huden i toppen, laver det der med at pensle fra den ene side til den anden yderst på neglen.... jeg gør også gerne det at jeg frisker op med en Sally Hansen 110 hvis jeg synes det trænger, så det holder bare meget længere på mig nu end førhen smiley

  • #7   17. okt 2014 ja,og det er det med at lægge den på fra neglen af og ikke huden af,der undrer mig lidt,for neglen vokser da under alle omstændigheder,uanset hvor man lægger den fra ?


  • #8   17. okt 2014 Lægger du fra huden af, så slipper det på et tidspunkt og ser grimt ud da det efterlader noget på huden... lægger du længere ned sker det ikke smiley
    Jeg troede faktisk det hurtigt blev noget værre noget fordi neglen jo vokser, at der ville komme et stort stykke hvor der ikke er noget på, men det er ret lille, lige indtil du skubber huden op, så bliver det noget større, men det gør du jo først når du skal lægge nyt igen smiley


  • #9   17. okt 2014 ok på den måde,det giver fornuft,jeg har gået og undret mig nemlig...tusind tak skal du have

Kommentér på:
Nybegynder med mange spørgsmål

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce