{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.017 visninger | Oprettet:

den kærlighed, den kærlighed {{forumTopicSubject}}

jeg er ved og gå i spåner efter hånden...

Kæresten og jeg er kun sammen i weekenden og der har vi det rigtig godt sammen

men lige så snart vi ikke er sammen glemmer han mig, har fortalt ham det mange gange meen det hjælper ikke han siger bare jamen vi skal også have noget og snakke om når vi er sammen i weekende smiley der kan godt gå 2-3 dage uden vi snakker sammen og jeg har lidt opgivet og skrive til ham for jeg bliver bare spist af med ja, nej, okay osv osv..

meen igår blev jeg sq ked af det.. jeg havde haft en rigtig go dag og ville jo gerne fortælle ham om det, men han har gæster så jeg skriver til ham ved 6-7 tiden om han ikke bare kan skrive når han har tid, det skulle han nok... jeg skriver så til ham kl 24 og skriver godnat fordi endnu ikke havde ringet.. og jeg er en lille smugle skuffet.. jeg får så bare afvide at han ikke kan forlade selvskabet for at snakke med mig.. smiley øv hvor gjorde den bare ondt..

Hva er det mig der gør noget forkert her?
er det ikke meget normalt man snakke med sin kæreste en gang om dagen...


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  den kærlighed, den kærlighed
  • #1   20. jan 2011 Hmm mon han overhovedet fortjener dig??
    Jeg ville reagere som dig, skulle ikke mene det er for meget forlangt han lige bruger 5 min på en telefon samtale selvom han er sammen med vennerne.


  • #2   20. jan 2011 Jeg er gift og nogle dage når vi ikke at snakke sammen.
    Det sker at eneste kommunikation er sms med " Godmorgen skat. har du sovet godt ? og i den dur...

    Måske I skulle tage en snak om hvor seriøst jeres forhold er.. Du lægger tydeligvis mere i det end han gør, og det gør dig ked af det.
    Fortæl ham at du bliver ked af det... Mænd er bare ikke særlig gode til tankelæsning..

    I et tilfælde som når han har gæster så kan jeg godt følge at han ikke har tid til at tale i telefon, meen en sms burde der kunne blive tid til.

    Mit bedste råd må være.. : Snak om det. Kommunikation øger forståelsen :o)

    Held og lykke


  • #3   20. jan 2011 Snak ham om hvilke følelser det vækker i dig.

    Min kæreste skriver ikke meget til mig, han har ikke brug for det, Inden vi flyttede sammen snakkede vi kun sammen når vi var sammen. Og så ellers et par sms'er om dagen

    Han gider ikke de sms'er og opkald, han vil hellere tage bilen og kører ned til mig.

    Eks. nu hvor vi bor sammen, er han ude og rejse osv. hører jeg ikke fra ham - Når han har det sjovt og er beskæftiget er han optaget og det har jeg lært at leve med

    Til at starte med skrev vi meget sammen, meen det er faktisk rare det her, for når vi er sammen har vi altid en masse at snakke om, for det hele er ikke allerede sagt over sms.

    Og din kæreste var sikkert optaget af sit selvskab og så tænker mænd altså ikke så langt + han kan jo ikke læse dine tanker/følelser.

    Vent med at skrive til dagen efter og lad din kæreste nyde sin aften smiley


  • #4   20. jan 2011 Hmmm jeg var dælme blevet tosset. 5 min skal man fandme ha' til sin kæreste... især når man beder om det!

    Men tag en snak med ham. Sig, at du bliver ked af det. Der er ikke andet for.


  • #5   20. jan 2011 Hvor lang tid har i været sammen?? Lyder som et forholdsvis nyt forhold hvor i ikke kender hinanden så godt endnu??

    Som Tina og Alex foreslår - sæt jer ned og snak om hvad der er vigtigt for jer i et forhold, kan være i få¨r løst tingene smertefrit, eller finder ud af i er vidt forskellige


  • #6   20. jan 2011 Tja, sådan en mand har jeg også. Og det betyder skam ikke, at han ikke elsker mig.
    Nu bor vi så sammen, så man kan ikke helt sammenligne det, men vi snakker altså heller ikke sammen i løbet af dagen. Er en af os afsted, jamen så sender jeg en sms, ikke altid jeg får en retur. Men sådan er han bare.

    Men jeg må så give ham ret. Når han har gæster, så kan han ikke snakke eller sms med dig. Har jeg gæster, er min telefon ikke i nærheden af mig. Og jeg forventer ikke at høre fra min kæreste, hvis han har gæster eller er gæst et sted. Og der findes ikke noget værre end folk som sidder med næsen begravet i en telefon, hvad enten man er gæst eller vært. Så må det vente til næste dag.

    Men tag en snak med ham. Hvis han er ligesom min, så vil han dig gerne, han har bare ikke samme behov for kontakt som dig.
    Også skal du så overveje, om det er det værd for dig.


  • #7   20. jan 2011 Vi har været kærester i 5-6 månder meen vi har været rigtig rigtig gode venner i 6 år...

    Har snakke med ham mange gange om det meen syntes ikke rigtig det giver noget... elsker ham jo men ingen af os ved hvad hinanden laver i løbet af ugen eller noget..

    øv hvor syntes jeg bare det træls... og nu begynder han ligesom om spørg ind til hvordan dagen igår gik osv meen følger bare ikke rigtig jeg har lyst til og svar..


  • SuHo
    SuHo Tilmeldt:
    jan 2011

    Følger: 2 Emner: 2 Svar: 398
    #8   20. jan 2011 Undskyld jeg synes det lyder som om at I begge er lige egoistiske. Du vil have at han skal stå til rådighed når du har behov for det og han er egoistisk og tager dig for givet ved selv at vælge hvornår han har lyst til at I skal tale sammen.
    I er begge individuelle mennesker og kan lide at dyrke individualiteten, det er her den store kunst ligger. Hvordan kan man have noget sammen når begge er individualister. Svar: I må give jer hver i sær og gøre plads til hinanden. Der skal være plads til par-tid og mig selv-tid. Hvis I skal undgå fremtidige skuffelser og uindfriede ønsker, så må I aftale hvornår det er par-tid enten face to face og pr. tlf. kan I ikke det vil egoismen sejre og forholdet dør.


  • #9   20. jan 2011 Ej der må jeg altså nok sige at du går i små sko efter min mening.
    Han havde en hyggelig aften han var optaget af of glemte sikkert tid og sted, hver du glad for han hyggede sig og så kan han hører ind til dig idag.

    Han spørger i det mindste, det viser jo han ikke er lige glad


  • #10   20. jan 2011 Selvfølgelig skal du svare. Så viser han jo interesse. I går var han sammen med vennerne, og det må du ikke tage fra ham, for så holder det ikke i længden.

    Ved ikke at svare, får du ham heller ikke til at vise interesse i fremtiden.
    Så er det kun ris til egen røv.... De tænker ikke altid ligesom kvinder. smiley


  • #11   20. jan 2011 Snak med ham om det endnu engang og gør klart at det virkelig gør ondt på dig og får dig til at tænke over, om han overhovedet mener noget med jer to...

    Jeg ville personligt ikke kunne leve med sådan et forhold. Jeg ville blive alt for frustreret og ked af det.


  • #12   20. jan 2011 Jeg ser også kun min kæreste i weekenderne. Vi snakker som regel ikek sammen i løbet af dagen men vi ringer altid og siger godnat til hinanden. Det fungerer rigtigt godt for os. Engang havde vi nemlig samme problem som dig. Jeg følte han glemte mig men det gjorde han ikke. Mænd tænker bare anderledes. Vi har det rigtig godt sammen og har nu været sammen i 5 år og er blevet forlovet. Så måske du skulle snakke med din kæreste om det og aftale i ringer og siger godnat til hinanden? På den anden side så har min kæreste aldrig været afvisende på den måde din er så måske han ikke er det værd?

  • #13   20. jan 2011 Når du har snakket med ham har du så sat krav til ham om at han skal skrive hverdag osv. for så bakker de baglæns smiley Jeg lavede samme fejl og nu hvor jeg ser tilbage synes jeg bare det noget pjat at jeg har spillet kostbar osv. hvis han ikke har svaret på en sms

  • #14   20. jan 2011 Her er det nærmest omvendt. Jeg har ikke det store behov for kontakt via eksempelvis sms hele tiden, hvor han oftere er den der skriver - men nu bor vi godt nok også sammen, og har gjort det i flere år, så det har jo også noget at sige.

    Tilgengæld vil jeg MEGET gerne høre noget fra ham, hvis han eksempelvis er på ferie. Der bryder jeg mig ikke om, at gå en hel dag uden at høre noget.


  • #15   20. jan 2011 Puha, med de svar der kommer, kan jeg godt se, at min holdning er helt anderledes.
    Jeg var blevet pisse sur (for at bruge andres udtryk), hvis min kæreste forlangte, at jeg skulle afsætte 5 min. til en samtale om almindelige dagligdags ting, når jeg havde gæster. Det kunne vente til de var gået, i det her tilfælde til næste dag, da det åbenbart var sent.

    Til gengæld ville jeg nok fortælle ham, at det var helt ok, at han ikke havde tid til at ringe eller skrive. Men så måtte han gerne lige smide en godnat besked, når han gik i seng.


  • #16   20. jan 2011 MB: Jaaa jeg er enig

  • #18   20. jan 2011 Uhha kan se at jeg ikke helt er på gale vej men og blive lidt skuffet over det også alligevel lidt.. mrrn folk er også forskellige.. jeg tror jeg vil snakke med ham om det igen igen.. og måske forslå vi snakke sammen inden vi går i seng..

    tak for jeres hjælp smiley


  • #19   20. jan 2011 Kira... Ja det håber jeg også vi kan komme frem til..

  • #20   20. jan 2011 Ligegyldigt hvad vi alle sammen siger, så skal du gøre noget ved det, når du som du skriver i første sætning: "jeg er ved at gå i spåner".

    Jeg har virkelig mange, mange, mange, mange gange forsøgt at få min kæreste til at skrive, når han er kommet i seng, når han er i byen og ikke kommer hjem (planlagt), så jeg ved, at han er okay. Men han fatter det simpelthen ikke! Så jeg kender det godt. Men der er ikke andet for en at blive ved.


  • #21   20. jan 2011 Mænd, mænd, mænd! smiley

    De har ikke det samme behov for sådan noget som vi har...
    Jeg er ved at lære min kæreste det ved at vende den om og spørge hvordan han ville have det med at han ikke hørte fra mig en hel dag - ja det ville han da undre sig over og blive en smule bekymret.

    Vi er heller ikke meget sammen fordi vi begge har så meget vi skal, så vi ses en hverdag i ugen og så sover vi sammen i weekenderne... Det er ikke hver dag vi snakker sammen, men vi så skriver vi sammen, bare så vi ved hvad hnanden laver og at vi lige får skrevet godnat og sådan, er han sammen med venner og jeg skriver at jeg går i seng, så bruger han gerne ½ minut på at skrive eller 2 minutter på at ringe og sige godnat.

    Snak med ham og fortæl ham hvordan du har det og hvis han vil styrke jeres forhold, så må han tage sig sammen nu. Hjælper det ikke, så ville jeg lade være med at kontakte ham og så vente til han tog noget initiativ, det ville hjælpe med min kæreste, men nu ved jeg jo ikke hvordan din er...


Kommentér på:
den kærlighed, den kærlighed

Annonce