{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
654 visninger | Oprettet:

Anmelde indhold på facebook {{forumTopicSubject}}

Er der nogensinde nogen af jer, der har fået held med at få fjernet noget på FB?

Jeg har lige anmeldt en video, hvor nogle i en bil standser op og filmer i 4 minutter eller sådan noget, mens en fyr tager en pige bagfra hen over en bil.
Jeg har anmeldt den for at indeholde nøgenhed eller pornografi, men facebook har nu set videoen og mener ikke, at klagen er berettiget.

Jeg undres gevaldigt nu om det bare er en tom funktion og et autosvar, man får?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Anmelde indhold på facebook
  • #1   14. jan 2014 Link?

  • #2   14. jan 2014 De skriver selv:
    Nøgenhed og pornografi
    Facebook har en stram politik, hvad angår deling af pornografisk indhold og ethvert indhold af seksuel karakter, hvor mindreårige er involveret. Vi har også indført begrænsninger for visning af nøgenhed. Vi stræber efter at respektere personers ret til at dele personligt, vigtigt indhold, uanset om det drejer sig om et billede af en skulptur som Michelangelos David eller et familiebillede af et barn, der ammes.

    I min verden er der langt fra amning og David til folk, der rent ud sagt kn***er


  • #3   14. jan 2014 Det var da underligt de ikke vil gøre noget ved det?

  • #4   14. jan 2014 Jeg meldte noget for chikane tidligere i dag, og det samme gjorde min kæreste - begge fik "afslag".

    Det handlede om dette billede jeg havde lagt op, hvor så en kendt sanger kaldt "Cornstick" delte mit billede og skrev dette "YAH MAN SEE IS WHAT I DONT NEEED WHAT WANNA MEET IN A GRIL WITH DOGG LIKE THIS AND THE ALL WAZ LIKE TO FUCK BLACK MAN'

    Han laver i forvejen en masse sindssyge status opdateringer, men Facebook mente ikke at det var grund nok til at gøre noget ved det. Senere på dagen slettede han det så selv igen efter adskillige ubehagelige henvendelser fra min kæreste og omgangskreds.
    Ja før det kontaktede vi endda Pharfar og Lirical D' Mirical (også to kendte sangere, der kender ham) og de sagde begge at de har oplevet det samme men ikke turde gøre noget ved det og synes bare at vi skulle lade ham være fordi (citat) "han kan godt li at slås". -.-

    Men utroligt at facebook ikke gør noget ved det!


    profilbillede
  • #5   14. jan 2014 Jeg har MEGET længe bedt om at få fjernet et billede som jeg er tagget i, da personen som taggede mig i det, ikke reagere på det. Det er ikke muligt at fjerne mit tag, da jeg ikke er venner med personen på facebook længere.

    Rigtig belastende. Jeg har nu "meldt" det 10-20 gange og der sker ikke en skid. smiley
    Så ja, det er nok bare et autosvar du får, tvivler på at de har ressourcer samt ansatte nok til at skulle gennemgå alle de mange anmeldelser som kommer hver dag. smiley


  • #6   14. jan 2014 Jeg tror bestemt også bare det er en knap facebook har sat op bare fordi de skal .... Min søster har anmeldt et billed af hvor hendes søn er fanget på et nøgenbilled af en bekendt som så ligger på facebook og det vil de ikke fjerne ! -_-

  • #9   14. jan 2014 Ja, jeg har fået fjernet en profil oprettet af en pædofil, der havde et nøgenbillede af en nøgen dreng på sin profil. (Og han ER pædofil, dømt og anbragt på en sikret institution).

  • #10   15. jan 2014 - Ida Kristine

    Nej jeg kan ikke fjerne mit tag. Jeg synes også det er totalt latterligt. Det plejer man ellers at kunne, men denne gang kræver det at jeg er venner med personen før jeg kan. Det giver absolut ingen mening.... Super skod.


  • #12   15. jan 2014 Jeres historier overrasker mig faktisk lidt. Det var også af min opfattelse, at de var noget mere hysteriske omkring især nøgenhed og pornografi. smiley

  • #14   15. jan 2014 Det troede jeg også, at de var. Jeg har da i hvert fald en ven, som blev blokeret for at stå nøgen med ryggen til kameraet på sit profilbillede.



  • #15   15. jan 2014 Maj-Britt: Hahaha.. Der er vist noget, der ikke helt holder i deres procedurer og politikker...

    Hvad er problemet med cykelshorts i øvrigt? De er jo bare.. tætsiddende.... smiley



    profilbillede
  • #17   15. jan 2014 Man burde blive blokkeret for at dele det der billede Maria!
    I did not need to see that smiley


  • #19   15. jan 2014 Ja... grim... cykelhjelm. Alt for lille, tætsiddende. Afslørende.... Cykelhjelm.

  • #20   15. jan 2014 Julie. Næ da.... Ikke her på HG, hvor jeg er hjælpeadmin.... smiley

  • #21   15. jan 2014 Det lugter af magtmisbrug det der Maria!! smiley

  • #22   15. jan 2014 smiley

  • #23   15. jan 2014 Og så poppede videoen op på min facebook... Jeg har også anmeldt den.. Det gider jeg ærligt talt, ikke glo på....

  • #24   16. jan 2014 Jeg er egentlig ikke så sippet med den slags, men jeg synes bare, at det virker til at de er ret langt væk og ikke rigtig kan overskue konsekvenserne af, at de bliver filmet, så det burde ikke ligge ude i offentligheden

Kommentér på:
Anmelde indhold på facebook

Annonce