{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.511 visninger | Oprettet:

Hjælp ang. Kartofler (grønne??) {{forumTopicSubject}}

Hejsa
Jeg er ung, og laver ikke så meget mad med kartofler, og jeg står nu i et dilemma, har søgt nettet tyndt, men synes ikke jeg finder et svar.
Jeg står og er ved at skrabe kartofler, og nogle af dem er en smule grønne, jeg kan finde frem til, at det er fordi de får sollys, og når de er grønne, er de giftige osv.
MEN mine kartofler, skal man virkelig kigge godt efter, hvis man skal kunne se den smule grøn der er (Det er ikke særlig stort område, og er kun alleryderst) altså er det ikke som dem jeg ser billeder af, men bare en helt overfladisk lysegrønt skær. Hvis man forestiller sig at kartofler er grønne inden de er modne (Det ved jeg godt de ikke er) så ligner det lidt, at der bare lige er i det alleryderste et sted hvor de lige skulle have lagt en dag ekstra.

Skal jeg smide dem ud, eller kan man godt spise dem, når de ikke er mere grønne end det? min kæreste kunne vitterligt ikke se det grønne, før jeg udpegede området for ham??

Jeg vil bare ikke risikere at min mor (eller os) bliver syg af det, men vil samtidig ikke smide mad ud, hvis det ikke er nødvendigt.

Så hjælp gerne en ung pige, der ikke aner noget om kartofler smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af 187 kvm hus 1.300 kr.
  • VVS nu og her opgave 2.000 kr.
  • Græsslåning 250 kr.
  • ukrudt i forbed, små brosten op, fiberdug på linien af brosten og nedlægning af sten igen 1.170 kr.
  • hækklipning 205 kr.
  • Opgravning og bortkørsel af buskbom og laurbærbuske i bed i forhave. 10.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp ang. Kartofler (grønne??)
Kommentér på:
Hjælp ang. Kartofler (grønne??)

Annonce