{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
953 visninger | Oprettet:

Pædofili og hjælp {{forumTopicSubject}}

Ja så kan man da tale om en fængende overskrift smiley

http://jyllands-posten.dk/international/usa/ECE8044710/Pædofil-Jeg-er-ikke-det-monster-som-I-tror-at-jeg-er/

I forlængelse af den udsendelse, der kører lige nu - lytter med et halvt øre - faldt jeg lige over denne artikel. Hvor er det godt, hvis der kan komme mere fokus på at hjælpe pædofile; for pædofile er jo ikke overgrebspersoner før de handler på deres lyster - de er folk, der har massivt brug for hjælp og forebyggelse til at tackle deres problemer så det netop IKKE ender i overgreb.

Er i enige? Jeg ved jo at der er nogen, der mener at pædofile er det værst tænkelige afskum på jord (ja endda at selvmord er den eneste udvej!), og det er jeg nu ganske uenig i. For pædofili i sig selv er ikke lig med overgreb i NOGEN forstand.

Jeg kan da finde langt flere grusomheder i verden og skal jeg være ærlig synes jeg, selvom jeg da væmmes ved tanken om at tænde på børn, at det er enormt modigt at man tør at stå frem og søge HJÆLP for netop at forebygge overgreb.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Pædofili og hjælp
  • #1   24. sep 2015 Jeg kan nu godt ønske pædofile langt ned under jorden. Men der må være noget galt i den øverste etage, når de tænder på børn.

  • #2   24. sep 2015 Jeg ville da også ret meget gerne, at pædofili slet ikke eksisterede. Overhovedet. Men det gør det, og så er det vel bedre at de får hjælp til at tackle det, i stedet for at gå og skamme sig, gemme sig og blive mere og mere psykisk ustabile og i større fare for at begå overgreb?

  • #3   24. sep 2015 Jeg har selv været udsat for seksuelle overgreb i min barndom. Hvis man ikke selv har været udsat for det, så kan man på ingen måde sætte sig ind i vores meget skade det gør.
    Jeg er psykisk syg i dag og er så invalideret af de overgreb.
    Jeg kan derfor under ingen omstændigheder sætte mig ind i, at der er "værre" grusomheder.

    Selvfølgelig er de pædofile syge, meget syge og burde få hjælp inden det ender i overgreb. Men disse mennesker er svære at fange, fordi de netop ikke skilter med deres lyster til børn. Derfor har systemet svært ved at opfange dem.

    Jeg er glad for at den pædofile mand, som misbrugte mig, sidder i forvaring i Herstedvester på 11 år. Den anden hængte sig, efter det blev opdaget.
    De mennesker er meget syge. Jeg ønsker ikke at de mennesker går rundt på gaderne, de er livsfarlige.

    Min overfaldtsmand, havde nogle forfærdelige og grusomme fatastiere om at myrde og misbruge børn. Han sagde sågar i retten, at han var ked af at han ikke kvalte mig.


  • #4   24. sep 2015 Louise, jeg snakker ikke om folk der begår overgreb, jeg snakker udelukkende om pædofili, husk lige på det smiley

    Jeg håber sørme ikke man fængsler folk udelukkende fordi de er pædofile!

    PS. det lyder virkelig, virkelig grusomt det du har oplevet. Men jeg snakker ikke om overgreb.


  • #6   24. sep 2015 Jeg skrev det udelukkende fordi, jeg personligt synes det er et meget følsomt emne at tage op.

  • #7   24. sep 2015 Funke jeg er helt enig, har hverken set dokumentaren eller læst artiklen, sorry, men selvfølgelig skal de have hjælp, de er jo syge.
    Nu har jeg efterhånden været så åben og nævnt det et par gange herinde, så det overrasker nok ingen, at jeg jo selv har været udsat for det som 9 årig. Det er da ikke fordi jeg ønsker den mand langt væk, det gør jeg, så ham gerne død, ikke for hans familie selvfølgelig, men for mig, dog gerne en stille og rolig naturlig død, for det er ikke fordi jeg ønsker ham ondt, men fordi det ville være nemmere for mig, at vide at han var død. Han er også en gammel mand, så det er jo ret naturligt at han døde.

    Men kan man nu hjælpe bare en, så det ikke ender der hvor personen ikke kan styre det osv. så er det bedre end slet ikke at forebygge. Jeg ville da ønske at ham der gjorde det ved mig, havde fået hjælp til sin syge trang, inden han førte det ud i livet.
    Men også fordi det må være et frygteligt liv, hvis man selv kan se det forkerte og ikke ønsker at handle på det, og alligevel føler trangen.. Man må sgu føle sig som det værste menneske i verden, og egentligt er man det jo ikke, når man kæmper så meget imod hvad der virker som ens natur.


  • #8   24. sep 2015 Jeg kan godt forstå, at det er et følsomt emne. Og det er bestemt ikke min mening at såre folk. Jeg er helt og aldeles 100% enig med dig i, at det rigtige er fængselsdom i den situation du har oplevet.

    Men jeg synes det er vigtigt at pointere at jeg snakker om pædofili og IKKE overgreb.


  • #9   24. sep 2015 Egentligt er det vel en behandlingsdom de bør få? men det giver jo nok i sidste ende lidt det samme for personen det sker for, om de sidder i fængsel eller om de er spærret inde imens de får behandling.

  • #10   24. sep 2015 Solvej, ja tænkte faktisk lige på det, men kan man ikke få en kombineret fængsels- og behandlingsdom? Jeg er ikke så vanvittigt meget inde i loven til at vide, om man ikke kan få massiv hjælp samtidig med at afsone en fængselsdom? Er det noget med, at der er forskellige grader af behandlingsdom, så man netop er - "spærret inde"?

  • #11   24. sep 2015 De får behandlingsdomme, hvis de vurderes "sindsyge" i gerningsøjeblikket.

    De pædofile som tages i, at formidle børneporno eller opsøger relationer med mindre årige, de får vist kun almindelige fængselsdomme. Hvilket faktisk er nok er mere skadeligt for dem.
    De alle burde få behandlingsdomme, hvor de får psykologisk behandling for deres lidelser.


  • #12   24. sep 2015 Jeg synes det er uhyggeligt at der findes mennesker (Både mænd og kvinder) som er pædofile..

    Men jeg synes faktisk det er endnu mere uhyggeligt at visse af disse mennesker ikke selv mener de er syge

    Jeg så engang en udseendelse hvor en pædofil beskrev at han ikke følte han gjorde noget forkert, fordi han var fuldstændig overbevist om at børnene "lagde an" på ham og selv ønskede at han gjorde tilnærmelser til dem.

    Fra jeg så det program tænkte jeg.. ok hvis de er så syge, så kan jeg bedre forstå at der er så mange sager. For ja hvorfor fanden søger de ikke hjælp?


  • #13   24. sep 2015 Der er også dem, der ikke skammer sig og aldrig kommer til det.

  • #14   24. sep 2015 De søger sikkert ikke hjælp, fordi de ikke ser noget galt i deres lyster.

  • #15   24. sep 2015 Så længe de ikke skader nogen børn på nogen måde overhovedet, kan jeg leve med det. At jeg så overhovedet ikke fatter deres lyster og tager stor afstand fra det er en anden sag. Men agerer de på deres lyster, så kunne jeg sige mange grimme ting om, hvad de skulle udsættes for. Jeg får i hvert tilfælde mange konkrete tanker om, hvad de skulle udsættes for, som jo nok er ulovlige. Så hvis det kan hjælpe at skabe nogle steder, hvor de kan få hjælp til deres tanker af nogle mennesker, som kan holde ud at arbejde med det område, så de kan styre deres lyster og det dermed skåner nogle børn, så er det da fint.





  • #16   24. sep 2015 Ja der er jo nogen der er helt derude, hvor de handler på deres lyster og slet ikke ser noget galt i det. Men der findes jo så også dem, der IKKE handler på deres lyster, der gerne vil have hjælp og der er også lavet en gruppe for pædofile der tager meget stor afstand til overgreb og børneporno, og tænk hvis man kunne nå ud til dem noget før - før de bliver helt skøre af at skamme sig og isolere sig selv smiley

    Jeg tror sørme der er mange, der ikke søger hjælp, selvom de faktisk skammer sig skidemeget over deres lyster, fordi det er så ENORMT tabuiseret.


  • #17   24. sep 2015 Louise - Præcis

    Har svært ved at se hvordan man skal hjælpe pædofile forbyggende, hvis de ikke selv tænker det er et problem.


  • #19   24. sep 2015 Såvidt jeg ved, så er der ikke lavet nogle statistiker på området.

  • #20   24. sep 2015 Der foregår langt flere overgreb, end man tror. Desværre. De færreste overgreb bliver anmeldt.

  • #22   24. sep 2015 Altså de der ikke ser noget galt i det, er et problem, og nok desværre ofte dem der netop laver overgreb, og de skal jo nok desværre bare spærres inde, for tror sgi ikke at man kan hjælpe dem, selvom det er ærgerligt, men hellere det end at de ødelægger uskyldige børns liv. Det er trist, men der er jo mennesker der er så syge at man ikke kan hjælpe dem, og ikke kun i den gruppe. smiley

    Funke, jeg ved det faktisk ikke, vil ikke tro det, for behandlingsdom er også hvor de er spærret inde, jeg ved dog ikke om de kan få en behandlingsdom hvor de ikke er. Men som Louise siger, er det ikke tit at de får en sådan dom, fordi de ikke er sindssyge i gerningsøjeblikket.

    Jeg ved ikke særlig meget om det, for jeg har ikke været igennem det system, men det er en privat historie, som du kan skrive pb, hvis du vil høre, for føler ikke for at dele den med hele HG i dag smiley


  • #23   24. sep 2015 Behandlingsdomme er på en lukket psykiatrisk afdeling.

  • #24   24. sep 2015 Man er altså ikke pædofil hvis man tænder på teenagers. Pædofile tænder på børn helt uden voksne træk.

    Men jo, selvfølgelig skal pædofile have hjælp.

    Og en behandlingsdom behøver ikke at betyde at man sidder inde et eller andet sted. Det kan også bare betyde at man er dømt til at skulle møde op et bestemt sted, og tage sin medicin unde opsyn. Det er typisk en dom psykisk syge får.


  • #27   24. sep 2015 Der er jo nærmest ingen grænser for hvad jeg kunne få lyst til at gøre ved de der begår overgreb.

    Men tanker alene kan vi dårligt fængsle nogen for, og jeg så da gerne at mange flere søgte hjælp FØR det går galt, men det er jo ikke nemt når man kender konsekvenserne hvis det opdages at de modtager behandling/terapi for den slags tilbøjeligheder.

    Jeg ved ikke hvordan man skal tackle den slags, for jeg ville, uanset behandling, aldrig lade en jeg vidste havde de tanker/lyster nær børn... eller have dem i mit liv i øvrigt... jeg ville ikke turde tage chancen og stole på at der ikke kunne ske noget.

    Der findes en hjemmeside (den har vidst være linket til herinde engang) for pædofile der netop mener at deres følelser er gengældte, at det ikke skader børnene osv. og at forhold mellem voksne og børn derfor burde være lovlige. Jeg var rystet da jeg så den... og hvis det virkeligt er hvad de mener, og ikke bare noget de prøver at bilde hinanden ind, er det jo ikke så underligt at der sker overgreb på børn.



  • #28   24. sep 2015 Tak for jeres svar, jeg synes det er "spændende" så at sige, at høre hvad andre folk synes. Ofte synes jeg jo selv at pædofili og overgreb bliver rodet sammen. Jeg svarer jer lige i morgen smiley

  • #29   25. sep 2015 Ingen tvivl om at pædofile skal have al den hjælp de har brug for, og helst længe før de handler på deres lyster. Ingen børn burde udsættes for den slags overgreb. Problemet er jo også at mange pædofile selv har været udsat for seksuelle overgreb som børn, og "fører arven videre" når de selv begår overgreb/ tænder seksuelt på børn.
    Det er et skræmmende og tabubelagt emne. Et emne som de fleste mennesker tager skarp afstand fra, for det er så frygteligt svært at forstå hvordan voksne mennesker kan have lyst til sex med et barn.
    Tror åbenhed er vejen frem. Jo flere der tør at erkende problemet, jo flere tør forhåbentligt at opsøge hjælpen, inden det er for sent.
    Men det er sgu svært, for de fleste, inkl. mig selv, afskyer voksne mennesker med den slags lyster.
    Men hatten af for den modige pædofile mand, som tør at stå frem i artiklen, og som tør at sætte fokus på et meget skræmmende problem.


  • #33   25. sep 2015 Aaarh hundemor... Du kan ikke sammenligne pædofili med homoseksualitet!
    Og jo, faktisk er pædofile syge. Det er noget med at de centre der sidder i hjernen, så som omsorg, og træng til at beskytte, ikke sidder langt fra det seksuelle. Og nogle gange kan forbindelserne være "forkert" bundet.
    Så når "almindelige" mennesker ser et barn, og får lyst til at passe på det, og beskytte det, så får pædofile en helt anden lyst...

    Ellers er jeg i det store hele enig med Fünke smiley


  • #35   25. sep 2015 Aaarh Ida Kristine.. Ja, det er der nogle der MENER.. Det jeg taler om med pædofile er videnskabelig fakta.

    Jeg får altså meget små sko, når man snakker om "rent biologisk set" når man snakker homoseksualitet, for mennesket ændrer sig konstant. Og hvordan kan man vide, at det ikke er meningen fra naturen side, at der forekommer mutationer, eller afvigelser fra "normen" ..


  • #38   25. sep 2015 Det er sygt. det syntes jeg. Et er at man har "trang" sexuelt. Alle kan vel have trang til unormale sexuelle ting. Men lige med pædofile. De har trang til sex med børn, eller de tænder hvertfald kraftigt på det. Dem som er passive, men ser på børneporno, de er mindst ligeså ulækre som dem der går ned på legepladsen og opsøger. Når man vælger at "bare sidde derhjemme på nettet, og få afløb" Så vælger en pædofil at se på fotos og videoer af børn, der skriger og græder af smerte, imens onkel står og smadrer deres barndom og liv. Det kan altså ikke sammenlignes med lars på 45, der gerne vil ha nylonstrømper eller ble på. Jeg føler meget stærk afsky for disse pædofile. en behandlingsdom tror jeg ikke hjælper. du kan jo heller ikke overbevise en fx homosexuel eller zoofil om at de kun skal begå sig sexuelt med aldersvarende modsatte køn -samme race ish.

  • #40   25. sep 2015 Jeg er helt enig i, at jo mere det tabuiseres, jo mere isolerer de sig, og jo mere skøre bliver de af det - og jo mere kommer de i fare for at begå overgreb. Men jeg tror det er så svært at sætte et ordentligt program igang her i Danmark når det er så stort et tabu; størstedelen af folk tager SÅ stor afstand fra det at de ikke engang kan overveje hvad det måske vil medføre at hjælpe pædofile.
    Men som du siger Birgitta, så sætter mange folk nok i daglig tale lighedstegn mellem pædofili og overgreb, og dermed også den store ulyst til at diskutere emnet. Det synes jeg bare er meget meget uovervejet (kan man blandt andet se på kommentarerne på facebook) smiley


  • #41   25. sep 2015 Kan ikke lade være med at tænke på at man her i landet i andre tider anså det som værende normalt og ok at bortgifte 8-10 årige piger til fuldvoksne mænd og det at være homoseksuel som en dødssynd.

    Der er SÅ meget kultur i det der.

    Overgreb er overgreb - seksuelle præferencer noget ganske andet.
    Og omfanget af tabuisering har meget mere med kultur at gøre end natur.



Kommentér på:
Pædofili og hjælp

Annonce