849 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Cassie's debut til agility i dag Cassie's debut til agility i dag

Så kom dagen hvor vi endelig skulle til agility. Vi har ikke trænet siden rally O før jul pga den dumme vinter, så jeg var spændt på om hun kunne huske noget.

Det må jeg så indrømme at hun kunne. Hun er den næstyngste på holdet og hun har et gå på mod og en interesse for det, og hører og følger med i hvad der sker.

Kronen på værket kom da vi skulle lave fremadsendelse fra spring og derefter igennem tunnel. Jeg anvendte en sporline, for at være sikker på at vi kom igennem det på bedst mulig måde. Jeg satte hende af før springet, gik over til tunnelen og sagde værsgod, hvorefter hun sprang over og fortsatte videre igennem tunnelen efter mine anvisninger i første forsøg. Var jeg så bare pavestolt. Hun er kun 13 mdr.

Cassie er min 4. gårdhund jeg går til agility med, og min veninde, som er instruktør på det øvede hold, kom og så på. Hun vurderede at med den interesse hun lagde for dagen, så vil vi kunne få et godt samarbejde. Det afhænger så af om "moren" kan finde ud af det. Cassie kan i hvert fald.

Nu ligger hun og snorksover, men havde da lige overskud til at moppe mor Bianca og "onkel" Baloo med hvad hun havde bedrevet i dag.


Jakob Kjeldbjerg måtte aflive hunden
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af koblingsdåser til armatur 1.200 kr.
  • Nedringning og bort skuffelse 30.000 kr.
  • Ukrudt 600 kr.
  • Bathroom Drain Unblocking Needed 1.050 kr.
  • Badeværelset afløb tilstoppet 960 kr.
  • Udskiftning af tagrende 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Cassie's debut til agility i dag
Kommentér på:
Cassie's debut til agility i dag

Annonce