{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Fransk bulldog Bertha (død) 2007

3.087 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Anders J
Mand | 46 år | Oprettet: 5. jun 2007


Fransk bulldog Bertha (død)

Fødselsår:
2007
Størrelse:
8 uger ca. 3000g

11 uger ca. 4000g

12 uger 4430g

6 måneder ca. 9 kg.

13 måneder 11,9 kg.
Temperament
Trofast, tillidsfuld, imødekommende og glad er vist ord der beskriver Bertha bedst. Glemte lige at nævne at hun er ekstremt madgald

Dog skal ord som selvstændighed, stædighed og vedholdenhed også nævnes :)

Sidst men ikke mindst har hun lidt mangel på situationsfornemmelse når det gælder andre hunde.... hun tror hun lever i en verden hvor alle synes godt om hende.
Tricks
Sit, dæk, gi' pote og high five er vist det hele.
Stævner
Ved juleudstillingen 2007 i Århus fik hun en 1. præmie, men hun var desværre udenfor placering, da dommeren mente at hun var alt for tynd. Hun udtalte "Jeg vil slå ihjel for at få hende, men hun er alt for tynd lige nu".
Stamtavle
Hun er stambogsført i DKK.

Mor: Blance Noir´s Yoyo
Mormor : Blance Noir's Rose Renaissanse
Morfar: Bullinium's Amazing Gizmo

Far: Quinton Xar Du Cousteau
Farmor: Curry Andelské Oc
Farfar: Doborowy Dobosz Admrori
Køn
Nogen siger at Bulldogs ikke er kønne...... men hvad ved de om det. For os er hun det bedste i verden og noget af det kønneste.
Beskrivelse
Dejlig og glad hund der på ingen måde er reserveret overfor hverken mennesker eller andre hunde. Hun er glad for at opleve ting.

4 måneder gammel var Bertha helt renlig. Det sætter vores trægulve stor pris på :o)

Har for vane at ligge sig i de mest mærkelig positioner. Snorker i vildskab (hyggeligt).

Bertha elsker at gå på stranden på grund af den megen opmærksomhed hun får dernede. Hun er den mest madsyge hund vi kender.

Bertha har et ømt punkt. Hun kan bare ikke lade blomsterne og andre ting der dufter være. Om det er farverne i blomsterne eller duften hun er vild med skal være uvist.

Sidste skud på stammen for "lille" Bertha er at hun har fået en ny ven! Brændeovnen er hendes kæreste eje nu hvor vi går koldere tider imøde. Hun har for vane at ligge så tæt på brændeovnen, at vi ikke kan holde ud at sidde sammen med hende. Efter ca. 10 min meget tæt foran brændeovnen, så vakler hun 5-6 meter væk fra den, og ligger sig så der i 5 min, og så går turen tilbage...... Sådan kan mange kolde aftener gå for Bertha.
Kommentér på:
Fransk bulldog Bertha (død)
Annonce