{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
842 visninger | Oprettet:

Wokret kan man ? {{forumTopicSubject}}

hejsa alle sammen :o)

jeg må lige til at starte med skrive at jeg er noget af en kræsen pind :o(

har til mit spørgsmål
jeg kunne vild godt tænke mig at brøve at lave noget wok mad en dag hvor det ikke er helt så varmt som de her dage

jeg kunne rigtig godt tænke mig at prøve at lave det med fuldkorns nudler
min tanker er lidt at jeg godt kunne tænke mig at putte brocci og blomkol i og se måske noget legt kokosmælk
jeg tænker salt peber og karry men er det nok til at se vil smage godt ?
skal der andre kryderier i ?
jeg tænker at hvis jeg skal have kød i skal det være kylling og ellers ingen kød
overvejer også lidt om jeg skal putte lidt løg og snakpeberfrugt i
men ja hvad syndtes i kom endelig med forslag til kryderier så det kommer til at smage af noget
og også gerne andre forslag end kokosmæld så der er lidt vede ved det :o)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Stor trampolin skal skilles ad og køres til genbrug 1.080 kr.
  • Græsslåning af højt gras 1.790 kr.
  • Afmontering af vinduer i udestue 5.000 kr.
  • Vinduespudsning 350 kr.
  • Topkapning Ternevej 16 Løkken 8.760 kr.
  • Vinduespudsning inde/ude + altaner 715 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Wokret kan man ?
  • #1   28. jun 2011 Hvis der ikke skal kød i, vil jeg nok bruge lidt bouillon. Derudover giver det god smag, hvis man starter med at svitse forårsløg eller porrer, peberfrugt og karry. Af andre krydderier vil jeg anbefale ingefær, chili og hvidløg samt evt. noget soyasauce. Husk at broccoli kun lige skal puttes i til sidst, så det ikke bliver slattent.

  • #2   28. jun 2011 Jeg spiser aldrig sauce til/i/på min wokretter, så det har jeg ingen forslag til andet end bouillon eller kokos..

    Jeg er vild med smagen af grønt og jeg ville personligt ikke krydre med karry, men derimod lidt ingefær, soya og chili.

    Jeg plejer at koge broccoli og blomkål (eller jeg damper det faktisk), køles lidt, skæres/plukkes og svitses på panden i olie, ingefær og hvidløg inden ris/nudler tilsættes.

    Hvis du ikke vil have kød i skal du nok putte gulerødder, grønne bønner, honningristede mandler med lidt salt og toppe med forårsløg når det serveres..

    Du skal have noget der knaser og mætter - nødderne, gulerødder mætter og de grønne bønner er super lækre og sunde =)

    Bønnerne skal lige dampes og med broccoli osv på panden, gulerødderne rives enten, eller forkoges lidt (ligesom til stuvede ærter og gulerødder)..


  • #3   28. jun 2011 Mange tak få jeres forslag det skal prøves
    når det begynder at bliver lidt køliger :o)


  • #4   29. jun 2011 Hvis du investerer i lidt curry paste, så får du en dejlig autentisk thailandsk smag, når du bruger kokosmælk.

    Du kan også bruge en smule chutney som krydderi.
    Bambusskud og cashewnødder hører til ;o)

    Personligt blander jeg ikke soya i, når det skal være til thai-siden.

    Når jeg laver den kinesiske version, så er det med soya (helst lys), med mørk sesamoliel, five spices, ingefær, hvidløg.


  • #5   29. jun 2011 mange tak det med curry paste skal helt klart prøves :O)

Kommentér på:
Wokret kan man ?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce