{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
756 visninger | Oprettet:

Hun gør når vi løber. {{forumTopicSubject}}

Når jeg løber agility meed Iza gør hun helt vildt, hun bider mig i buksebenet. Hun har altid gjort det, men jeg ved ikke hvad jeg skal gøre ved det.
Vi har prøvet ALT, stoppe op og gå ud, sige nej, vende hende ryggen. Jeg aner ikke hvad jeg skal gøre mere.
Vi tror det er fordi hun er så ivrig, for hun synes det er sjovt, men måske stresser hun også?
Har i nogle råd?
Nu er vi jo gået på juleferie, men jeg skal jo fortsætte efter jul.

Håber der er nogen der har nogle råd.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hun gør når vi løber.
  • #1   16. dec 2007 Hej,
    Det lyder som om hun synes at det er rigtig sjovt men samtidig bliver meget stresset.. Du må bare være konsekvens over for hende, men du må heller ikke tage modet fra hende.. Nu siger du i har prøvet næsten alt, men du kan måske prøve at stoppe op nå hun bider dig, få hende ind på plads og stryge hende over hovedet et par gange så hun bliver helt troligt, så bare tag 1 spring mere og så gør det samme igen, og så giv hende en masse pauser..
    Håber at det kan hjælpe..

    (-: Christine


  • #2   16. dec 2007 Jeg oplever, at nogle hunde gør, bider og stresser fordi de er i tvivl om, hvad de skal på banen - altså de har ikke lært at løbe selvstændigt fremad og søge forhindringer.

  • #3   16. dec 2007 Hej, Tarco har også gjort det da han var yngre og Helle er inde på det rigtige. Grunden til at de fleste hunde (inklusiv Tarco) bider/gør er at de som regel ikke helt er med på hvad det er man vil have dem til og fokuserer for meget på føreren i stedet for at fokusere på forhindringerne. Du skal derfor lave nogle øvelser hvor hunden bliver mere uafhængig af dig som føre, fx fremadsendelse uden du går med (lig en bold eller lignende) mm.

    Tarco holdt op med det igen da han blev mere selvstændig og fremadrettet. Han kan dog til tider finde på det igen hvis jeg kommer til at kludre i det så han ikke aner hvad det er jeg vil have ham til.

    Held og lykke med det.

    Mvh
    Lena og Tarco


  • #4   16. dec 2007 Tak for de gode råd.. Det er nok rigtig nok hvad i skriver med at hun fokuserer for meget på mig (føreren), for hun er meget knyttet til ejeren. Jeg er også blevet bedre til at vise hende hvor vi skal hen, i starten var jeg aaaalt for langsom, så jeg skal bare lære at være lidt hurtigere med at vise hende vej.



  • #5   18. dec 2007 Mette A:
    Så hunden løb med en bold i munden?


  • #6   18. dec 2007 Iza vil ikke løbe med noget i munden, så det kan nok ikke lade sig gøre desværre. Men ellers tak for rådet (:

Kommentér på:
Hun gør når vi løber.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce