{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.
  • Manglende strøm i en væg og en toløbet kontakt, der ikke kan slukke i kolonihaven 880 kr.
  • Skift af bruse armatur 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  gårdhundetræf
  • #1   20. maj 2007 Hvor er det lige helt præcist henne??

  • #2   20. maj 2007 kan ikke lige huske adressen, men jeg tror også man skulle ha' tilmeldt sig. Ellers prøv at kontakt Jette, hun er med ind over det ved jeg :o)

    (link fjernet)


  • #3   20. maj 2007 Bolette - vi er med, i hvert fald Bianca og Bolette. Ved ikke helt med Baloo, det bestemmer jeg mig først for senere.

    Har du talt med Siff om træffet. Måtte jo lige ringe og fortælle at Bolette havde fået en flot debut i unghundeklassen på DSGKs hundeudstilling i Glud i går. Hun fik en flot første præmie og blev 2. vinder - kun slået af "storesøster" Bianca - men var allergladest for Bolettes præstation. Det var nemlig en anden, Julie også her på HG, der gik med Bolette, og de var bare så gode sammen. Stod og faldt i svime over hvor flot Bolette gik, imens jeg stod med Bianca. Stolt som en pave måtte Siff da lige have det at vide.

    Vi ses på lørdag - glæder mig rigtig meget.

    Gitte


  • #4   20. maj 2007 nej, har ikke fået snakket med Siff, har faktisk ikke snakket med hende et stykke tid, kunne være jeg skulle sende hende en sms

    flot med dine skønne tøser, stort tillykke

    vi ses på lørdag, glæder mig til vi ses


  • #5   20. maj 2007 Skal man tildmelde sig? koster det noget?

  • #6   20. maj 2007 Ulrikke E: Det ville være fint at tilmelde dig, og det koster kun penge hvis du kommer til morgenmad kl. 9, så hvis du ikke gør det, så kan du sikkert godt komme med. Gå ind og læs mere på det link Bolette har lagt ind her.

  • #7   20. maj 2007 oki

  • #8   20. maj 2007 Hvad kan jeg læse derinde? smiley

  • #9   20. maj 2007 Jamen der er jo ikke noget nærmere inde under den bruger, hvor det kan læses om :oS

  • #10   21. maj 2007 ØV mand,jeg skal til kåring mde min hingst på lørdag øv øv og enu engang øv

  • #11   21. maj 2007 Her kan I læse om selve træffet:

    http://www.dansk-svensk-gaardhund.dk/

    Vælg herefter "Sidste nyt" og under datoen den 15. maj er der et link til selve arrangementet.

    Vi ses.

    Gitte


  • #12   21. maj 2007 Nogen der ved om det er for sent at melde sig til??


  • #13   21. maj 2007 Christina prøv at kontakte en af de tre personer der står i linket jeg har sat ind.

  • #14   21. maj 2007 Øv.. Så kan jeg ikke deltage.. Min hund har nemlig ikke stamtavle smiley Ved ikke om i alle har set det men der står under sidste nyt, med rød skrift:

    Vedr gårdhundetræf 2007.

    Da vi nu er havnet i en situation, der går det umuligt for os at gennemføre gårdhunde-træffet som først annonceret, har vi vaklet mellem at skulle aflyse dagen eller gennemføre og omlægge programmet. Vi har valgt det sidste, da vi har modtaget mange tilmeldinger og stor opbakning til dagen.. Tak for det...

    Problemet er, at vi som underklub i DKK ikke må give en udtalelse på ikke stambogsførtehunde hunde - så det vil sige, at det 'for sjov skue', som vi havde planlagt, udgår af programmet.. Alt andet bliver gennemført som annonceret. Vi omformulerer dagen til en hyggedag for alle gårdhunde og deres mennesker og håber selvfølgelig, at I alle alligevel har lyst til at møde op.. Vi er kede af at vi er havnet i denne situation - men regler er jo til for at følge, og dem blev vi så gjort opmærksomme på her i 11. time.

    Vi håber at se Jer alle trods denne omlægning.



  • #15   21. maj 2007 Jo jo... du må gerne deltage. men du vil bare ikke kunne blive bedømt som de andre med stamtavle ;o)

  • #16   21. maj 2007 oki...

  • #17   21. maj 2007 Jeg har selv lige skrevet, selvom det er meget sent - men vidste det jo desværre ikke før. og skrev med det samme at min lille hund ikke har stamtavle... det blev end ikke kommenteret, men mailen sendt videre til den der står HELT for arrangementet :o)


  • #18   21. maj 2007 Jeg vil lige sige at gårdhunde uden stamtavle også er velkomne - det der er ændret i programmet er at der ikke bliver en bedømmelse af hundene, og det gælder både for hunde med og uden tavle.

    Så Ulrikke du skal være hjertelig velkommen.


  • #19   21. maj 2007 ØVØV kan ikke den dag
    Og har også langt at køre desværre måske næste gang


  • #20   21. maj 2007 jep..

  • #21   21. maj 2007 blev da helt nervøs, troede lige vi ikke kunne komme med alligevel, men jeg misforstod det, pyha, glæder mig nemlgi til at se en masse gårdhund.

    Christina M: det kunne være hyggeligt hvis du kom ( var det ikke dig vi skulle ha' mødt i Bernstoffsparken engang, men så blev det ikke til noget alligevel )

    Ulrikke: håber da også du kan komme

    Håber bare det er okay i tilmelder jer nu, det kunne som sagt være hyggeligt


  • #22   21. maj 2007 Jeg venter stadig på om de vil "godkende" om jeg må komme... så venter spændt...
    og jo Bolettem, var os :o) Desværre havde din lille dreng jo problemer med ryggen dengang. Men håber da MEGET på at vi må komme så vi kan ses :oD


  • #23   22. maj 2007 Christina M: Hvorfor skal du godkendes om du må komme? Alle er velkomne.

  • #24   22. maj 2007 Gitte: jeg tror hun mener at hun venter på en godkendelse fordi tilmeldingen var den 1 maj, og det er jo lidt tid siden, men mon ikke kun det er hvis man ville spise morgenmad ?

    Christina, personligt kommer jeg først selv efter morgenmaden :o)


  • #25   22. maj 2007 Jeg har heller ikke tilmeldt mig morgenmaden - tager selv noget med hvis jeg dukker op før 10.

    Vi ses.


  • #26   22. maj 2007 Jeg har også sagt at jeg ikke behøver være med ved morgenmaden :o) milo vil alligevel sikkert bare igang når han kommer der ud :oP men er der så næsten bare fri leg efter pausen? for sådan ser jeg det, da "ringtræningen"/for sjov udstilling jo er blevet aflyst..

  • #27   23. maj 2007 christina: har du fundet ud af om du kommer på lørdag?

  • #28   23. maj 2007 Jeg har stadig ikke fået noget svar fra dem :oS
    Men nu kommer jeg altså... om de vil mig eller ej :oP
    men ved du hvordan dagen forløber sig egentlig når de nu har lavet de ændringer?


  • #29   23. maj 2007 jaaaaa jubiiiii det er jeg glad for :o), glæder mig endelig til at møde dig, tror absolut heller ikke der er noget problem i at du kommer.

    næææ, ved ikke hvordan dagen forløber, tager det bare som det kommer :o)

    Bor du egentlig ikke i Jylland?


  • #30   24. maj 2007 Hej alle sammen

    Glæder mig til at se jer på lørdag - og indtil nu, så holder det vist nok tørvejr.

    I går var der en tråd om Parvo-virus som florerer på Lolland, og det er vi selvfølgelig meget opmærksom på. Så husk vaccinationspapirer, for jeg tror vi alle kommer til at vise dem bare som en foranstaltning.

    Husk fredagaften i jeres aftensbøn at bede om godt vejr - eller find en Mariehøne og send den op til Vorherre for at bede om godt vejr. Send gerne en i forvejen allerede i dag smiley

    Vi ses.


  • #31   24. maj 2007 Hej alle

    Så er det kommet officielt fra arrangørernes side:

    VIGTIGT VIGTIGT VIGTIGT VIGTIGT

    Vedr gårdhundetræf på lørdag i Blovsterød. Nettet er fyldt med advarsler om der er parvo i omløb på Lolland i disse dage.

    Vi er derfor blevet enige om at ALLE der deltager i træffet SKAL medbringe vaccinationspapirer på hundene og disse SKAL fremvises ved indgangen. Hunde der ikke er vaccineret eller ikke medbringer vaccinationspapirer vil blive afvist ved indgangen.


  • #32   24. maj 2007 nejjjjjjjjjjjjjjj, de lover regn på lørdag, æv æv æv

  • #33   24. maj 2007 EJJJ!J!!!!! det kan i bare ikke mene!!!!
    Det er fandme uretfærdigt!!!
    Jeg har lige fået milo genvaccineret, men papirerne ligger i jylland :o(
    Det er bare ikke fair!!!


  • #34   24. maj 2007 kan du ikke nå at få dem tilsendt, evt via en fax?

  • #35   25. maj 2007 Til Gitte M: Mener du til det her træf på lørdag.. ?

  • #36   25. maj 2007 Ja, Ulrikke det er her til på lørdag.

    Mine hunde blev alle vaccineret i går - ikke fordi de er vaccineret, men de skulle her til juni alligevel, så jeg tog alle med til Dr. Dyr for så føler jeg mig mere sikker.



  • #37   25. maj 2007 Oki smiley Ved ikke om jeg kan komme.. Men det er vel for sent at melde sig til..?

  • #38   25. maj 2007 Jeg kæmper en hård kamp nu med at nå at få fat på papirerne :oS
    Gitte... ved du om jeg kan "nøjes" med en bekræftelse fra dyrlægen (på mail). Om den vil godkendes...
    For det kan være det muligvis bliver den eneste mulighed jeg har...
    Dyrlægen har så sagt, at hvis det er så kan vi ringe tl dem og få bekræftiget, at min vovse er vaccineret...
    som sagt er han nemlig også lige blevet her d. 9/5-07


  • #39   25. maj 2007 Bolette... Hvis det, er det så sådan at du har en fax? Jeg har prøvet rundt omkring i min omgangskreds og der er ingen der har :o(
    Det er bare mere, så kunne de blive tilsendt dig, og så kommer jeg bare lidt senere end dig, så du er der når jeg engang kommer... en mulighed??


  • #40   25. maj 2007 Christina: Prøv at ringe til Katja - find hendes telefonnummer på Dansk/Svensk Gårdhunds hjemmeside under sidste nyt og info om arrangementet. Hun er hjemmegående, så du burde kunne få fat i hende. Men hvis du kan få en bekræftelse på mail, og du har den med, så kan jeg ikke se det skulle være noget problem - men prøv at ring til hende.

  • #41   25. maj 2007 Yay :o)
    Vi kommer i morgen :oD Har snakket med Katja, og det er fint nok med den løsning, som jeg kom med :o)


  • #42   25. maj 2007 Christina: Godt du fik ringet til Katja. Jeg vidste jo at du nok skulle komme med - vi ses alle sammen.

  • #43   25. maj 2007 puha, godt du fandt en løsning, kunne nemlig desværre heller ikke hjælpe dig med en fax.

    Nicki's vaccinationspapirer ligger nu klar ( han blev vaccinertet her den 24.4.2007 ), så vi er bare SÅ klar, håber bare vejret holde nogenlunde :o)

    På gensyn Christina og Gitte ( og andre der måtte møde op herfra ), glæder mig til vi ses.


  • #44   25. maj 2007 Jeg er faktisk ret heldig, fik af vide at vaccinationen endda skal være 14 dage gammel (det er den jo så lige med nød og næppe :o) )

    De har vidst heldigvis lovet tørvejr indtil henad eftermiddagen, så hvis det da bare holder stik, så er jeg glad :o)

    Håber da virkelig at vi ses så mange her inde... (og håber da og jeg kan kendkende dig Bolette og dig Gitte) det ville jo gøre det lidt x-tra sjovt :o)


Kommentér på:
gårdhundetræf

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce