Dobermannklubben

Dobermannklubben

Medlemmer: 139
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
2.143 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Svar

dobermann hvalp og trapper? dobermann hvalp og trapper?

Hej alle. Jeg er i den situation at jeg ønsker mig at ankaffe en dobermann. Men har en masse spørgsmål. Her i vores hjem har vi trappe til 1.sal. hvor vi har soveværelse. Hvor tidligt må de rende op og ned af trappen? Af hensyn til hofte/skuldre?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Bygge terrasse for spejderhytte 5.000 kr.
  • montering af sovesofa 800 kr.
  • Replacing smoke alarm battery 375 kr.
  • Sætte lampe op 500 kr.
  • TV mounting / hanging 600 kr.
  • Fjernelse af grene og vedbend 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  dobermann hvalp og trapper?
  • #1   24. jan 2011 Tjae min mening er aldrig. Vi har også soveværelse på 1. sal, men hundene sover bare nede i stuen. Det gjorde den gamle også da vi bare havde én.
    Jeg lærte det på den hårde måde da den gamle (ikke dobermann) fik slem HD.
    Jeg synes ikke der er nogen grund til at de skal gå på trapper hvis det ikke er meget nødvendigt.


  • #2   24. jan 2011 Enig med Janni
    Jeg synes i skal tage risikoen alvorlig og mindske chancerne for evt HD etc.


  • #3   24. jan 2011 Tarzan for heller ikke lov og gå på trapper, arh passer næsten:o) Kun et par gange om året, når han ska i bad, at han selv for lov og gå med op. han sover også i stuen og det har han det helt fint med. Evt sæt en Tremmegitter m. låge forenden af trappen..

  • #4   24. jan 2011 Okay. Ja, de kan sagtens sove i stue, også en fordel mht indbrud jo! Men nogle hunde kan jo kravle på trapper fra 8uger og i 15 år uden problemer

  • #5   24. jan 2011 Hvad er det for nogle hunde der kan det?

  • #7   25. jan 2011 Jannipigen - har haft med labrador og cocker spaniel at gøre hele mit liv, de hunde har gået på trapperne i mit barndomshjem, fra de selv lystede at gå på trapperne, den ene gjorde det i samtlige af dens leve år, flere gange om dagen. Ingen problemer med hofter, den døde af alderdom.

    Sne Dronningen. Tror alle hunde har anlæg for HD, nogle skal bare have mindre for at få det, min kærestes nu afdøde amerikanske bulldog fik det også, han gik eks. kun på trapper 2 gange på 1år(han kunne kun gå op af trappen, jeg bar ham ned igen). Og han havde værre end E hofte. Så uanset hvad kan man være heldig trods alt.

    Men Dobermann vil jeg mene har sarte hofter(især bag), i de første mange måneder, men derfor vil jeg gerne kende til folks erfaringer før end jeg anskaffer mig en dober, da jeg absolut ikke vil ud i en aflivning pga. en ødelagt hofte pga. menneskelig fejl!


  • #9   25. jan 2011 Du er nu altså nogen gange en klog kone, Eva smiley
    Kan kun tilslutte mig dine indlæg.


  • #11   25. jan 2011 Eva, vidste ikke du var "så gammel", du holder dig rigtig godt.

  • #12   25. jan 2011 Og så er der herved dobbel guld medlem af stavespasser.dk, nemlig Eva, som har vundet denne titel!

    Selvfølge lig???
    udviklerHD??
    vællger??
    Hendes mor havde B/C hofter i dj og B i Tyskland = Lig Eva's betegnelse for Danmark/Jylland Ha ha ha

    Sådan Eva, du har gjort det igen, men denne gang med ny titel som skrevet, tillykke med det ;o)


  • #14   26. jan 2011 Sorry, Eva.
    Det var skam ikke fordi jeg synes der er noget gammelt eller storblomstret over dig smiley (Men du er nu klog engang i mellem!)
    Men hvis jeg kender dig ret (unden at kende dig så meget) så kan du tage det smiley


  • #17   26. jan 2011 Jeg vil da mene de har sarte hofte pga de ufatteligt lange /kluntede ben, at de så vil have tendens til at skride ud, i forhold til ex labrador hundene, der er noget mere lavbenede.

    Men mine meninger er kun fordi jeg vil have noget viden / info FØR jeg anskaffer mig dens slags hund og ikke vil drage egne erfaringer mod noget jeg kunne have undgået.


  • #19   26. jan 2011 Stakkels giraffer............... ;o))

  • #21   27. jan 2011 Ja de hunde der er indavlede er vel klart mere modtagelige for svære sygdomme? Det vil være det samme med mennesker der kan/vil blive til mongoler eller andet.

    Men havde bare troen at dober, pga. de sarte ben også havde meget sarte hofter i og med hunden ikke er særlig robust. smiley .

    Men hvis de vokser for hurtigt(vægt), er de vel også enormt modtagelige mht. hofter?


  • #23   27. jan 2011 Jeg vil nu også forholde mig til at en dober er en rimelig robust race, og især i forhold til hvis vi skal samligne med Greyhound og Wippet osv, + at hvis det havde noget at gøre med hvor robuste deres ben/knogler er, så tror jeg næppe at lige netop Greyhounden havde været den mest berømte væddeløbshund, da det er et hårdt liv de fører sig.

    Bare en tanke herfra


Kommentér på:
dobermann hvalp og trapper?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce