Nyt hjem søges til stor og kærlig vaps {{forumTopicSubject}}
Af personlige grunde, har jeg måttet tage den svære beslutning, at Minnie ikke længere skal være hos mig.
Det er et valg der gør ondt, for hun er en dejlig hund.
Minnie blev 5 år i maj.
Hun trænger til at være et sted hvor der er plads til at trække ud, og måske er der en anden hund man kan dele dagen med, når nu de to-benede ikke er hjemme.
Jeg har kæmpet meget med (og for) hende af flere årsager.
På trods af træning har jeg svært ved at gå tur med hende, jeg mangler autoritet, og jeg tror det er derfor hun kaster sig frem i linen efter andre hunde.
Hun har nu i tre år lidt af sår på albuer, det sidste år har hun været i behandling for en stofskiftesygdom, og huden er meget bedre.
Hun kan ikke lide at være alene hjemme, hun ødelægger ikke huset, men går hvileløst rundt og kalder efter mig, oftest hele dagen, og er så ustyrligt lykkelig når jeg kommer hjem. Hun følger mig desuden rundt i huset.
Når Minnie bliver passet hos mine forældre, hvor der er en lille hanhund, er der ingen problemer med hende, for her er hun aldrig alene, hun har en ven.
Det ville være dejligt for mig at vide at minnie kunne få et trygt og kærligt hjem. Hun elsker børn, er meget tålmodig.
Tæver er en anden sag, dem virker hun ikke til at bryde sig om.
Jeg håber så meget at dette vil lykkes, den anden udvej er ikke til at tænke på.
mar 2008
Følger: 77 Følgere: 75 Hunde: 9 Emner: 1.503 Svar: 10.017
dec 2009
Følger: 1 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 2
Spør du hvilken kennel hun er fra?
Hun er fra Great Bel.
mar 2008
Følger: 77 Følgere: 75 Hunde: 9 Emner: 1.503 Svar: 10.017
grunden til jeg spørger er at jeg mener de i gd gruppen under dkk har en omplacerings liste.
dec 2009
Følger: 1 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 2
Tak for rådet, jeg vil spørge dem med det samme
Nyt hjem søges til stor og kærlig vaps
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside