{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
669 visninger | Oprettet:

Gå frit... {{forumTopicSubject}}

Hey allesammen...

Nu har jeg set en del billeder hvor jeres små gravbasser går frit rundt. Jeg ejer selv en lille ruhåret og kunne gerne tænke mig at jeg bare ha ham frit gående med mig når jeg er ude i haven, men er bare bange for at han stikker af for mig. Jeg øver da med ham hver dag, hvor jeg dog har snoren på ham endnu. Derudover har jeg fået at vide at jeg lige så godt ku glemme at prøve på at lade Oscar løbe frit, da lige præcis den race bare stikker af og ik sku være at stole på. Og det kan jeg ik få til at passe! Så jeg tager gerne imod råd om hvordan jeg kan gøre tingende bedre og hvordan jeg med sikkerhed ku få ham til at løbe frit uden han sku stikke af....


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Gå frit...
  • #1   7. jan 2009 indhegn haven *s*

    Vores er indhegnet.
    Rasmus kan godt gå pænt ved benene MEN jeg ville aldrig stole på det.
    Da det jo er en jagthund... smiley


  • #2   7. jan 2009 ALDRIG en gravhund fri uden HEGN

  • #3   7. jan 2009 Det er ikke fair at sige de ikke er til at stole på.
    Gravhunden er en jagthund, der først og fremmest følger sine jagtgener og derfor går på jagt/stikker af. Du kan ikke opdrage et instinkt væk.
    Indhegnet have eller hundeskov er den eneste løsning.


  • #6   8. jan 2009 Jeg har lige tilbragt lang tid i Mulbjergene med mine to gravhunde. Hovedparten at tiden sad jeg i bilen og bandet Mille langt væk. Hun ville bestemt ikke inde i bilen, efter vi havde travet i lang tid. Oliver kom selv og ville i hundeburet, da han var træt. Men Mille bliver lige omkring mig. Hun render ikke langt væk. Men det tog mig over en halv time at få hende ind i ´buret. Gravhunde er selvstændige og gør som de vil. Det er faktisk det jeg elsker mest hos dem. Jeg har sove det meste at eftermiddagen så træt var jeg.


  • #7   8. jan 2009 Hvad så når eller hvis jeres gravhunde får færden eller ser et vildt dyr, kommer de så også??

  • #8   8. jan 2009 ...og går i ture med dem uden snor ved landeveje?

  • #10   8. jan 2009 "kom nu altid" sådan efter en time eller lige med det samme når i kalder dem ind?

  • #13   8. jan 2009 Søren - aha på den måde *s*

  • #15   9. jan 2009 Jeanette - hehe sikke en drillepind. ;-)Charmerende smiley



  • #16   9. jan 2009 Jeg blev også advaret da vi fik vores første gravhund for 21 år siden. De var umulige at afrette og få til at lystre, sagde folk.
    Nu har vi den 4 gravhund og har aldrig haft det problem. De går kun løs i haven, hundeskove og så i en park hvor det også er tilladt.
    Jeg har hørt mange kommentarer "tør du det", "pas på der kommer en anden hund",. Folk undrer sig ofte over at de små gravhunde lystrer første gang jeg kalder og de sætter sig ved min side til de får en anden ordre.
    Det er først nu jeg kun har 'en hund, så måske er det letter når den ældre hund kan "opdrage" på den unge.
    Så bare træn videre det kan sagtens lade sig gøre, med tålmodighed og mange timers træning.
    God fornøjelse


  • #17   13. jan 2009 Hej allesammen, det er svært at svare hvad der er rigtigt eller ikke rigtigt, det kommer vel i allersidste ende an på hunden selv,( gør det ikke) nogle er lære nemme andre er mere strejfer, sådan er det bare.Jeg har 6 af slagsen, og de er forskellige allesammen, men jeg har kun halsbånd og snor, når jeg er sammen med jer i hundeskoven. Ellers er mine hunde altid frie, uden indhegning, de løber rundt ude med mine gæs, ænder og høns og ved at de ikke må løbe ud af gårdspladsen der er stor, uden de får lov,(uheld sker) men de løber kun lige udenfor indgangen. Ellers er de løse når jeg er ved stranden, skoven, og når vi tager den udover marken. Jagt er forbudt uden de får lov, da jeg også har duer, det er ret nyt og det frister dem lidt.

  • #18   13. jan 2009 Det har du fuldstændig ret i Dittevuff. Det jeg mente med det jeg skrev, var bare at det ikke er umuligt at opdrage en gravhund til at adlyde. Der er så mange der siger at gravhunde kan man ikke afrette. Det er da rigtigt at de har deres egne meninger om tingene, men umuligt er det ikke

  • #20   14. jan 2009 Nej ikke her inde. Det er folk jeg har mødt, der hører jeg ofte at gravhunde ikke er til at opdrage. Jeg har mødt mange fordomme omkring gravhunde der hvor jeg lufter, men også mange der har måtte ændre opfattelse.
    Jeg ved godt man ikke kan tage en hunds instinkter fra den. Men jeg fortæller bare om mine erfaringer med mine 4 gravhunde gennem 22 år. Jeg har aldrig haft problemer med at lade dem gå løs.
    Alle 4 gravhunde har jeg kunne stole på. De er altid kommet når jeg har kaldt og det har ikke været dem der ikke kunne hører i situationer hvor det har været nødvendigt at indkald de legende hunde.
    Så det eneste jeg ville fortælle Kathrin B, var at det sagtens kan lade sig gøre ved hårdt arbejde, masser af kærlighed og få oparbejdet et godt samarbejde til hunden så tidligt som muligt. Selvfølgelig kommer det også an på hundens psyke.


Kommentér på:
Gå frit...

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce