2.675 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
2 Svar

Tilmeldt:
5. dec 2008 Følger: 40 Følgere: 41 Hunde: 3 Emner: 527 Svar: 6.805
Allergisk over for fisk??? - Allergisk over for fisk??? -
Vi er stadigvæk midt i den store udredning - dog har vi fået lagermideallergien konstateret.
R2 var været på flere forskellige slags allergivenlige foder, men uden de store resultater i længden.
Mener at de produkter han har fået har indeholdt fisk - det gør det foder & olier han får nu, så derfor tænkte jeg at det nok ikke gjorde noget, da han gaflede et lille stykke laks.
Inden for 10-15 minutter begyndte han at klø sig - tænk hvis han ikke kan tåle fisk, så har vi da fået knækket noget af denne allergikode.
Har I nogen erfaringer med allergi over for fisk?
0 synes godt om
dec 2008
Følger: 40 Følgere: 41 Hunde: 3 Emner: 527 Svar: 6.805
Vi skal til dyrlæge i morgen til 7. vaccine, så glæder mig til at få en snak med dyrlægen.
Tænk hvis jeg endelig har fundet ud af et eller andet brugbart - synes jo snart at jeg har været alle hylder rundt.
Efterfølgende kan jeg nu se, at han igen har fået nogle små buler/myggestik på ryggen.
dec 2008
Følger: 40 Følgere: 41 Hunde: 3 Emner: 527 Svar: 6.805
Status pt er at R2 er tilbage på allergivenligt foder og er startet op på Atopica.
Han bliver ligeledes badet 2 x om ugen - bliver smurt 2 gange om dagen under armhulerne pga af nogle små sår.
Udover akut kløe efter indtagelsen af laksen fik han også en smule øjenbetændelse i det ene øje - det er så også under behandling.
Han har fået sin 7. vacc. mod lagermider og har nu 3 vacc. tilbage i programmet, hvorefter han skal vacc. hver 4.- 8. uge.
Jo jo - der er nok at se til:-)
Og som tidligere nævnt, så skal vi videre med priktest, men skal lige have pusten
Allergisk over for fisk??? -
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside