Hvornår må min "hvalp" blive min løbe-makker? {{forumTopicSubject}}
Godaften HG
Jeg har en border collie/australsk kelpie blanding, som fylder 8 måneder her i starten af januar, og jeg er i tvivl om, hvornår han må komme med ud på mine løbeture. Jeg veksler i øjeblikket mellem en rute på 6,5 km og en på små 4 km, og det er med få eller helt uden pauser på den "lange" rute med et sted mellem 10-12 km/t. Han har været med et par gange på den korte, og der traver han bare i front. Som racen antyder, er han jo en hund, som har et stort behov for at blive holdt igang, og s er det jo en oplagt mulighed til afveksling fra almindelig træning.
Jeg skal bruge ham til agility, og jeg vil meget nødig slide på ham allerede nu, så derfor ville jeg høre, hvornår en sådan hund må belastes på den måde? Jeg vil jo selvfølgelig gerne skåne min ven bedst muligt gennem hele livet.
På forhånd tak og glædelig jul
- Petrine
sep 2008
Følger: 19 Følgere: 32 Hunde: 4 Annoncer: 6 Emner: 74 Svar: 4.137
Hunden skal være mindst halvandet år før du begynder at løbe med den(det samme gælder for cykling)og du skal starte stille og roligt ud, du skal hverken tage ham med på din 4 eller 6,8 km, før han er trænet op til det, på samme måde som med mennesker.
Gå i stedet for nogle ture med hunden har den kan løbe rundt uden snor.
dec 2008
Følger: 67 Følgere: 67 Hunde: 5 Emner: 38 Svar: 38
Det må vi så vente med
sep 2008
Følger: 19 Følgere: 32 Hunde: 4 Annoncer: 6 Emner: 74 Svar: 4.137
God jul
dec 2008
Følger: 67 Følgere: 67 Hunde: 5 Emner: 38 Svar: 38
- God jul
jun 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 4 Emner: 5 Svar: 77
sep 2008
Følger: 19 Følgere: 32 Hunde: 4 Annoncer: 6 Emner: 74 Svar: 4.137
Hvornår må min "hvalp" blive min løbe-makker?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside