Tilmeldt:
12. feb 2009 Følger: 9 Følgere: 7 Hunde: 2 Emner: 23 Svar: 229
Brækker sig på Markus Muhle {{forumTopicSubject}}
Hej skønne buller-ejere.
Vi har skiftet over til markus muhle for nylig.
Vi skiftede selvfølgelig stille og roligt over som man skal.
og med blandet fodder er der ingenting men når han får ren markus muhle brækker han sig hele tiden og han er tørstig konstant. De sidste par dage har jeg givet han skånekost og det hjalp og han stoppede med at brække sig men her til morgen har han fået MM igen. og nu starter det hele forfra.
Er der nogen der har prøvet det??
Jeg ringede til dyrlægevagten lørdag nat fordi at det var så slemt med opkasten, hun sagde at det kunne være en maveinfektion og at han ikke måtte drikke meget vand. Men når han kun kaster op når han får ren MM og ikke skånekost kan det jo ikke være det. For mig er det en pinsel at se min engel gå og være tørstig og han ikke må drikke hele tiden.
Jeg ringer til dyrlægen igen her til middag og spørger om vi kan komme en tur.
Men er der andre der har hunde der måske ikke kan tåle MM...??
aug 2007
Følger: 42 Følgere: 47 Hunde: 2 Emner: 135 Svar: 2.282
dec 2007
Følger: 27 Følgere: 26 Hunde: 3 Emner: 56 Svar: 744
okt 2006
Følger: 58 Følgere: 48 Hunde: 7 Emner: 335 Svar: 13.864
Ellers kan det være der er nogen der vil købe resten..
Hunde er SÅ forskellige når det kommer til foder og optag. Min den lille har fået Orijen gennem 1½ måned ca. og aldrig har hun haft så tynd og megen afføring - 3ange dagligt. Så det sælges hvis der er nogen der vil have det... Men pointen er jo at mange er glade ved noget, andre slet ikke fungere med
aug 2007
Følger: 42 Følgere: 47 Hunde: 2 Emner: 135 Svar: 2.282
feb 2009
Følger: 9 Følgere: 7 Hunde: 2 Emner: 23 Svar: 229
Vil helt sikkert prøve Orijen nu i hvertfald.. så jeg må på jagt og se hvor jeg så kan købe det henne..
feb 2009
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 83 Svar: 1.026
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.208
Men jeg ville nok vælge et andet foder, når det tyder på, at den ikke kan tåle det. Du kan jo se, om det fortsætter efter foderskift, for så kan det jo være noget andet, der er galt med hunden, end lige foderet
Brækker sig på Markus Muhle
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside