1.097 visninger
|
Oprettet:
Hjælp! Gode råd til at lære hunden ikke at gø. {{forumTopicSubject}}
Hundene gør ad forbipasserende mennesker, cyklister, knalleter, og især andre hunde. (Altså når de er i vores have)
Nogen gode råd, vi er ved at læbe tær for idéer. =
mar 2008
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 163 Svar: 544
maj 2007
Følger: 1 Hunde: 3 Emner: 10 Svar: 85
Når vi hundene og jeg er i haven har vores hunde det også med at rende ned til "hegnet" i enden af grunden og gø hvis der går nogen forbi. Så snart de tager tilløb til at løbe ned til hegnet, ja så løber jeg med. Når de gør fortæller jeg dem at det er helt ok, og at "dem der går forbi" gerne må være der. Viser hundene at der er styr på situationen. Er man så heldig at der er flere på vej forbi, ja så er det ros hvis de sidder stille og kigger.
Råber man op og skælder ud når de gør, ja så bliver ondt kun værrer. Stresser man selv op vil hundene jo se det som en farlig situation og netop se "dem der går forbi" som noget de skal hjælpe med at skræmme væk.
Vi har haft stor succes med denne taktik.
MEN kan sgu ikke lære vores JT ikke at gø som en fuldstændig sindsyg når selen og snoren findes frem ! Når der skal gåtur på programmet ja så går man amok *S *
Hjælp! Gode råd til at lære hunden ikke at gø.
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside