Spiser afføring?? {{forumTopicSubject}}
Da Chica var Hvalp ville hun så gerne spise hendes egen afføring, ikke andres. Undrede mig, og fik af vide at det var fordi hun mangle noget fra hendes kost. Har altid ladet maden stå tilgængelig 24 timer i døgnet, da hun er rimelig tynd. Prøvede lidt forskelligt tørfoder i råd fra dyrehandleren, og valgte det hun var vildest med. begyndt at give hende våd foder en gang om dagen og det hjalp.
MEN nu er hun begyndt at spise hendes afføring igen??
er der nogen af jer der kender til det, og har gode råd.
Overvejer at starte op på Barf, måske det kunne hjælpe. kan se er der er mange der er glade for det.
Skal også huske at tænke på at jeg har en hanhund der er kraftigt bygget og tager godt for sig af retterne. hvor imod min pige er tynd og ikke spiser nær så meget. Så det skal også være noget foder der kan gå til begge.
Håber i kan give lidt gode råd??
og Tak:0)
jan 2008
Følger: 20 Følgere: 18 Hunde: 3 Emner: 273 Svar: 7.085
vi brugte ananas hver dag i ca 14 dage, så var han vænnet fra at spise 'desserten';-)
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
eller når de ruller sig i det :S
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
Mira er ekstra slem til det her hjemme
apr 2009
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 2 Emner: 30 Svar: 120
Nej jeg er glad for at det hun er hendes egne hun er interesseret i, det er jo ikke så smart at spises andres da man ikke ved om de har orm eller andet.
Har også hørt at det er Vitaminer de mangler, og at man bare skal ændre på kosten. Tror egentligt at jeg vil prøve Barf en måneds tid, for at se om det evt. hjælper:0) Syntes heller ikke rigtigt at hun gider det tørfoder, og hun må jo gerne tage lidt på jo.
Har ikke hørt så godt om de Piller man kan købe, mange mener at de ikke rigtig virker, men har aldrig hørt om Ananas, så det må prøves:0)
Ja det kan også være en dum vane, hun var jo bare stoppet i længere tid og er så lige begyndt igen de sidste par uger. Det er jo altså ikke for lækkert, især ikke når hun elsker at kysse:0)
jan 2009
Følger: 18 Følgere: 17 Hunde: 3 Emner: 25 Svar: 204
Ved ikke om disse programmer kan findes frem til på nettet, men hendes metoder virkede.
Det er ved at være længe siden, men i meget korte træk, og uden jeg kan huske det helt præsist, så var det noget med at disse hunde lærte at et lille flag som bleb vist til dem, var nej, hvergang de blev vist dette lille flag blev der sagt nej, efter rigitg mange gange med belønning når hunden ikke tog kontakt til flaget eller de undgik at kikke på dette flag, blev øvelsen udviet. Disse små flag blev sat i afføringen i haven, så de kunne se forbindelsen, altså et flag er nej og ikke noget man kommer i kontakt med. Det virkede på tv, så hvorfor ikke i virkeligheden. Men det var selvfølgelig en lang proces, men det virker engentlig fornuftig nok.
Men det kunne være fedt at se dette klip igen, for det er nok nemre at forstå når man har set det.
Håber ikke det lyder helt forvirrene.
maj 2007
Følger: 73 Følgere: 72 Hunde: 3 Emner: 356 Svar: 4.429
Som I dog kan skrive tingene ggggg
Jeg har aldrig haft en hund, som var pøllespiser, men det lyder ikke rart.
Jeg fodrer med flatazor... og det giver 2-3 pøller om dagen.
Men nu kan jeg se, at dine ikke er så gamle igen - så lad os håbe hun har nemt ved at smide vanen igen.
Spiser afføring??
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside