Kløe Kløe
Eddie klør rigrig meget, mest på inderlårene og hofterne (tror jeg det er, altså aller bagerst på ryggen). Jeg ved ikke om det har noget med vejret at gøre, for vi havde det samme problem sidste år, der gik vi til dyrlæge, men fik og vide at kunne være hvis han havde haft lopper og er meget overfølsom overfor loppebid, men han har altså ikke haft lopper siden i sommers. Ved dyrlægen fik jeg så en shampoo til ireterret hud, jeg brugte den i sidste uge, men der gik to dage og så begyndte han at klø igen. Han får lakseolie i sin mad hver dag og han får RC fodder til kræsne små hunde.. Er der nogle der har oplevet det samme og måske ved hvad det kan være? Jeg ville helst have nogle idéer til hvad det kan være før jeg evt tager til dyrlæge, da jeg var lidt skuffet over det svar jeg fik sidst og når jeg ikke har ret mange penge går jeg altså ikke bare til dyrlæge for sjov..
jan 2008
Følger: 20 Følgere: 18 Hunde: 3 Emner: 273 Svar: 7.099
maj 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 26 Svar: 383
maj 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 26 Svar: 383
maj 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 26 Svar: 383
jan 2008
Følger: 26 Følgere: 35 Hunde: 3 Emner: 46 Svar: 326
Hundene får jo også mere pels nu pga den kolde årstid. Og kan i hvertfald se på Bianca at hun fælder noget. Hun klør sig også - men det plejer at virke med en god omgang børstning.
Jeg har brugt wolfsblut også - og kan varmt anbefale det. Købte det over nettet i Tyskland. Der koster det næsten det halve af de danske priser. Men - desværre er det meget store poser, så har man kun en mindre hund så er det jo rigtig meget foder.
maj 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 26 Svar: 383
jan 2008
Følger: 26 Følgere: 35 Hunde: 3 Emner: 46 Svar: 326
Jeg har ikke noget fast interval for hvornår jeg børster hundene. Men syntes jeg at de fælder mere, har skidt i pelsen (tørt!), eller bare ser lidt uglede ud - ja, så får de da lige en omgang.
Det er svært at sige hvaddu skal gøre, men er der ingen fysiske tegn på hudirritation, ville jeg ikke tage til dyrlægen som det første.
Ville give ham etnas med en god shampoo. F.eks. med aloe vera, der er godt mod småskrammer og irritationer. Børste ham lidt oftere, måske prøve at skifte foder og se om det ikke kunne hjælpe.
Foderallergi er jo noget der udvikles over tid og ikke bare lige pludselig. Men har han haft en god periode uden irritation siden sidste gang og har du ikke skiftet foder i mellemtiden, er det nok ikke det.
Brugt nye gidbidder? Bruger han vintertøj? Er hans seng eller tæppe eller andet han ligger i blevet vasket for nylig? Hvornår var han sidst i bad? Hvor ofte kommer han i bad? Er det en kvalitets-shampoo til hunde? Og ikke bare noget fra supermarkedet...
Hvornår fik han sidst loppekur?
Mange spørgsmål og absolut ikke noget du behøver svare på. Blot en brain storm herfra...
jun 2009
Følger: 34 Følgere: 34 Hunde: 2 Emner: 12 Svar: 526
maj 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 26 Svar: 383
Jeg prøver mig frem til jeg finder en løsning..
feb 2009
Følger: 76 Følgere: 69 Hunde: 6 Emner: 147 Svar: 1.315
Kløe
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside