{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
668 visninger | Oprettet:

Fodrer jeg ok? {{forumTopicSubject}}

I håb om at maden fortsat kan hjælpe Milo med sin kløe og sikre han får optimal fodring, så har jeg nu følgende foderplan til ham:

Hver morgen øko.carnibest fuldfoder med Imvet Olie i.
På en uge vil han få følgende til aftensmad:
Laks eller ørred
Får
Kalkun
Lever/hjerte
Bison hale/hk. kød
Kyllingelår
Lam

Der er faktisk ben i stort set alle aftensmåltider, pånær ganske få. Gør det noget? Og er jeg variabel nok nu?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Fodrer jeg ok?
  • #1   18. apr 2014 Ja, det ser fint ud, trives han, det er vigtigst.
    et helt råt og om ugen er også godt og skallen er god kilde til kalk smiley
    jeg ved ikke hvor meget ben der er i det han får, men CA 20-30% ben i den totale kost bør være brusk/ben.


  • #5   18. apr 2014 Nåe ja han får også rå æg 2 gang om ugen, men faktisk ikke skallen.. jeg er bange for at han skærer sig smiley

    Stine, jeg vil kun give ham mad af god kvalitet, så derfor køber vi det hele ved Allegårdens kylling og Ditlevsdal Bisonfarm. Fisken fanger svigerfar. Og de har ikke mere and ved Allegården, ellers var det nok også kommet på.

    Jeg har valgt det billigste kød ved Ditlevsdal, som er haler, lever, hjerte og hakket kød. Ellers koster det jo spidsen af en jetjager..


  • #7   18. apr 2014 Ja æg.. GG forbandede telefon smiley
    smid evt det hele æg i blenderen, og giv det en svingom, så er skallerne smadrede smiley


  • #8   19. apr 2014 Jeg tænkte faktisk på at slå det ud, og så smadret skallen med en kagerulle. Det kan jeg huske min farmor gjorde med skaller til hønsene hehe.

  • #10   23. apr 2014 Du mangler vitaminer og mineraler. Kallun er vigtig for fordøjelsen,
    Og så væk med tørkosten


  • #11   23. apr 2014 Tørkost har han nu ikke fået siden oktober...
    Så vidt jeg har kunne læse mig til, og fået af vide herinde, så er kallun ikke så godt. Hans fordøjelse fejler ikke noget.

    Vitaminer og mineraler ved jeg så ikke med... men har fået af vide, at får han varieret kost og "hele dyr" så er han dækket ind. Men det må de mere erfarne vurderer for mig smiley


  • #13   24. apr 2014 Er det som endt i alt tørad, Kallun er forarbejdet, og ødelægger princippet i rådyrmaven.

    Det er ikke nok bare at fodre med kød/hele dyr.. Du er ikke sikker på om de for deres behov dækket, men er du ved de BARF vitaminer og mineraler der er på marked idag smiley Og jo Kallun er "godt" man skal bare ikke give det dagligt. Der er jo ose dem der kun giver okse kallun(Mave) Herhjemme er det alle dyr der har det, Hjort - Okse - Og hest, Hesten mave er specielt godt da man finder rester af det de har spist på engen.


  • #14   24. apr 2014 Min mening og erfaring husk det smiley

  • #16   24. apr 2014 Når troede det var tørkost vi talte om her, jeg beklager smiley

  • #18   24. apr 2014 Prøver og finde lidt men hvor handler du det?

  • #19   24. apr 2014 Det produkt har jeg ikke været bevidst om.. mange tak, dette vil da prøves når vi tager på ferie osv smiley

Kommentér på:
Fodrer jeg ok?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce