Hvad gør man ? {{forumTopicSubject}}
Vi var lige ude at gå en lille tur, så lige pludselig kommer der en løber løbende forbi bagfra og maxi bliver hidsig og gøer og skaber sig.
Det så lidt agressivt ud. . men får ham så trukket til side og sætter mig foran ham & beroliger ham og så var det hele i orden igen.
Hvad kan man gøre i sådan en siutation, det er nemlig lidt pinligt fordi han er jo en kærlig hund og gør ingen fortræd. . hehe men det ved løberen jo ikke når han lige pludselig ter sig sådan.
Mon han blev bange fordi han ikke havde set ham. Jeg vil så sige at jeg havde set ham komme, måske jeg skulle ha vendt mig rundt så han også så ham og så berolig ham der ?
apr 2007
Følger: 10 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 85 Svar: 2.584
Så hvis jeg ser en komme sjoskende derudaf, så får jeg ham til at vende sig med front mod løberen, og så træner vi lidt "sit" og "bliv" til løberen er forbi. Så får vi jo også trænet lidt under distrationer, så det er jo bare 2 fluer med ét smæk
Hvad gør man ?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside