{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.343 visninger | Oprettet:

genetik og farver?? {{forumTopicSubject}}

Hej. mit spørgsmål udspringer af en debat jeg havde den anden dag, vedrørende raceren vs. blanding. Hvis man blander Labrador med Amtaff, kan det så genetisk være muligt at afkommet har ren brun labrador farve, eller hvad det nu kaldes?

Altså ingen aftegn, ikke brindle, men ren brun/chokolade.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilslutning af lampe 500 kr.
  • Montering IKEA kommode 400 kr.
  • En badeværelsesdør der skal være 1-2 cm kortere 1.350 kr.
  • Elektriker: Lægning og tilslutning af ca. 5-6 m2 elvarmemåtte. 2.200 kr.
  • Klipning af hæk 2.000 kr.
  • Trække strøm til vaske- og opvaskemaskine. Ledninger skal ikke fræses ind men kan gemmes bag elkabler. Herudover tilslutning af komfur jf. stik. 4.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  genetik og farver??
  • #6   6. maj 2011 brun/brun giver nu ikke automatisk "blege" hvalpe -men det KAN gøre det. Men der findes jo osse "blege" hvalpe efter sort/brun forældre. Tror det handler om mere end KUN at bruge den "rigtige" farve forældre. Mon ikke man samtidig skal gå efter linier hvor de brune generelt er pæne i farven og ikke lidt fesne som jeg ofte synes de er?

    Men ellers enig med krumme -for at få et leverfarvet/rødt afkom, kræver det at begge forældre bærer genet. Det er ikke nok at en af dem er brun/rød/lever (ja kært barn har jo mange navne;o))


  • #8   7. maj 2011 Tak for jeres svar, så blev jeg det klogere:-)

Kommentér på:
genetik og farver??

Annonce