Hvalp - Nogen der kan hjælpe? (: {{forumTopicSubject}}
Er der nogen, som har hvalpe tilsalg?
Jeg er blevet spurgt af min veninde, om jeg ville finde en lille hvalp til hende. Hun er enlig mor med to børn på 10 og 4 år. Hun har forelsket sig i mine to papilloner, og vil meget gerne ha en lille hund.
Jeg har kigget på en masse forskellige hjemmesider og aviser, men kan ik finde den helt rigtige til den rigtige pris.
Hun har et par krav til hunden :
..skal være en tæve
..Helst en hvalp
..Samme størrelse som en papillon
..Prisen er omkring 2-3000.-
Jeg ved godt at prisen for en papillon normalt ligger højere end 2000, men håber der alligevel er nogen der ude der kan hjælpe (:
maj 2007
Følger: 5 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 421 Svar: 13.111
Det er rimelig urealistisk at finde en paps eller en anden lille populær race til den pris, jeg tror ikke en gang at hundehandlerne har den race til så små penge.
Så det jeg vil anbefale er at din veninde enten spare penge sammen til at købe hund fra en god opdrætter for, eller kontakter et internat.
okt 2009
Følger: 14 Følgere: 12 Hunde: 6 Emner: 51 Svar: 2.227
Hvis det virkelig er en Papillon hun gerne vil ha', så kunne hun jo spare sammen til den, træls at købe noget andet end det man VIRKELIG ønsker sig :o)
okt 2011
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 21 Svar: 354
Hvalp - Nogen der kan hjælpe? (: