{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
710 visninger | Oprettet:

Han tisser og laver alle steder {{forumTopicSubject}}

Hej med jer smiley
Nu har vi haft Basse i 2½ uge, og det går faktisk super med ham smiley
Men et problem har vi dog fået. I starten var han flittig til enten at bruge avisen, eller at gøre det der nu engang skal gøres, udenfor. Problemet er så, at det er han altså knap så dygtig til mere.
Selvom der ligger aviser alle steder (bogstavelig talt :b) og vi altid tager ham ud når han har spist eller drukket, så vælger han stadig at gøre det på gulvet eller de ting der ligger på gulvet.
Han har også ofte meget tynd mave, er det pga. forkert kost ?
Han er kun 10½ uge, så selvfølgelig er han ikke renlig, men hvordan kan det være han er begyndt på det ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle 1 hjørneskab og 1 reol 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe i lampeudtag 500 kr.
  • Opsætning af rispapirlampe 650 kr.
  • Fikset automatisk rullegardin 400 kr.
  • Reparation af udendørslys 1.002 kr.
  • Nedtagning af gammelt blikskur 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Han tisser og laver alle steder
  • #1   24. jun 2008 han har lært at det kan man smiley

    mit råd er at konsekvent sørge for det kun sker udenfor.


  • #2   24. jun 2008 tynd mave, det syntes jeg i skal gå til dyrlæge med.
    det dehydrer og det kan en lille hvalp ikke tåle.
    hvilket foder bruger du.

    mht aviser over det hele

    hvis han har lært at gøre på avisen, så fjern alle undtagen en. og læg den tættere og tættere på døren for til sidst at lægge den i døren.

    men det er vigtigt at i er opmærksomme på tegnene til at nu sætter han sig, så i kan nå at tage ham op inden det går galt og få ham ud. imens i åbner døren siger i fx "ud og tisse" når han gør det så roser i ham og siger også tisse.
    tilsidst vil han forbinde haven med at tisse og kende ordet for det også.

    men en 10½ uges gammel hvalp, har slet ikke styr på blæren endnu.



  • #3   24. jun 2008 10 ½ uge jamen det er jo ingen alder, min lille basse på 6 mdr. kan ind imellem godt finde på at gøre det indendører, men så er det også min egen skyld.
    Men få dog alle de aviser smidt ud og så gå ud med ham meget meget ofte så han lærer at gøre det udenfor.
    Lån nogle bøger om renlighed, og bliv ladrig sur når det er skét, da det er roden til at han tager endnu længerer tid om at blive renlig.


  • #4   24. jun 2008 ja den skal ud mget ofte som lille.

    tyndmave - holder i øje med at han ikke går og spiser alt muligt i haven når han er ude?


  • #5   24. jun 2008 Connie ( Barika 1 år i dag ) P
    Vi er stortset ude med ham hele dagen, mindst en gang i timen er vi ude og lege og lufte. Også bliver der gået 3 store ture om dagen smiley
    Han får samme foder som han gjorde hos avler, så der burde problemet ikke ligge ?
    * Pia, Ida & Rasmus *
    Han får ikke lov til at spise noget der ligger udenfor, så det er heller ikke der problemet er..
    Men tak for jeres råd, vil prøve det med gradvist at ligge avisen tættere på døren, også ringe til dyrlægen og høre om hvad vi skal gøre for at han ikke får tynd mave smiley


Kommentér på:
Han tisser og laver alle steder

Annonce