{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
878 visninger | Oprettet:

Hund m. på sommerferie, erfaringer/råd {{forumTopicSubject}}

Hej alle her på HG.

Vi har her i familien planer om at tage Milton med på sommerferie i år. Vi snakker om at tage til tyskland og måske videre til frankrig - efter det gode vejr . Vores planer er ikke en badeferie , men derimod måske en ferie i bjergene.

Kender i reglerne for rejse med hund til disse lande?
Prisen på hundepas?

Og hvad er jeres mening og erfaringer med at tage hunden med på sommerferie?

Håber i kan hjælpe smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hæng TV op 500 kr.
  • Montering af låger og greb på IKEA Pax skabe 600 kr.
  • Opsætning af 2 loftlamper (New Works Tense + IKEA Backstörn) 800 kr.
  • Changing the faucet in the kitchen 700 kr.
  • Vores vaskemaskine får HFI relæet til at springe fra. 1.600 kr.
  • Ophængning af vægspot i lille badeværelse. 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hund m. på sommerferie, erfaringer/råd
  • #2   24. jun 2009 Mine forældre har altid taget deres hunde med på ferie,,det har både været på kroferie (hvor der var tilladelse til hund) , sommerhus og ture til tyskland. Det har været en stor fornøjelse for dem alle :o) Der var kravene at de skulle være rabies-vacc. udover deres normale vacciner (i Tyskland altså) og de havde så vaccinationsbøger og chip-registreringsattest med. Men om man skal ha et hundepas med i dag, det ved jeg faktisk ikke ? Det skal lige siges at det er nogle år siden de sidst var i Tyskland med dem :o)

  • #3   24. jun 2009 Han skal have hundepas og være rabies vaccineret.
    Vaccinen skal være minimum 3 uger gammel, så alt efter hvornår I skal afsted, skal I nok igang snart med mindre han allerede er rabiesvaccineret.

    Selve passet koster ikke ret meget, det er vaccinerne, der koster.

    Jeg har haft hund med i både Tyskland og Frankrig, og oplevet dem som hundevenlige lande, hvor man kan have sin hund med mange steder.


Kommentér på:
Hund m. på sommerferie, erfaringer/råd

Annonce