Sterillisation - for og imod? {{forumTopicSubject}}
Kære HG
Jeg har Mimi, en shih tzu, der blev 2 år i november. Selv om hun er en skøn og fantastisk hund, så er jeg ikke interesseret i at avle på hende.
Mit spørgsmål er derfor: skal jeg få hende sterilliseret eller hvad? Hvad vil være bedst for hende? Det vigtigste for mig er at hun har det godt.
Jeg har hørt at pelsen kan ændre struktur ved sterillisering og at de kan ændre adfærd - hvad er jeres erfaring? Og hvad med hendes alder, er den imod hende?
Vi skal til årligt tjek hos dyrlægen på fredag, hvor jeg selvfølgelig vil drøfte det med dyrlægen - men ville rigtig gerne høre jeres erfaringer og meninger.
På forhånd tak:-)
Hilsen Christine
jun 2005
Følger: 38 Følgere: 36 Hunde: 1 Emner: 133 Svar: 2.263
Jeg fik Bella stereliseret i en alder af 2.
Jeg har ikke mærket nogen ændring i hendes adfærd. Hun er dog sluppet for en masse frustrationer, i forbindelse med hendes løbetid.
Da min Bella er fra et internat, kender jeg ikke hendes forældre og jeg ville ikke risikere såkaldte "ups-kuld". Jeg syntes det er er rigtig god idé. For jeg en tæve en anden gang, der ikke skal benyttes i avl, vil je også lade hende sterelisere.
okt 2009
Følger: 4 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 56 Svar: 2.111
okt 2008
Følger: 10 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 118 Svar: 8.147
Hun fik mere underuld.
Kia er intakt, da vi lige vil se hvad hun udvikler sig til. Men måske bliver hun det også når hun er lidt ældre.
aug 2007
Følger: 50 Følgere: 83 Hunde: 9 Emner: 528 Svar: 12.719
Den første ændrede sig ikke det mindste, hverken i pels eller adfærd.
Den anden producerede i en periode for meget fedtstof i huden, så pelsen lynhurtigt virkede fedtet - men efter vi fik noget specielt at vaske hende med, som skulle stabilisere produktionen, så gik det over med det samme.
Den sidste svingede stadig meget rent psykisk efter sterilisationen, så hun fik en hormon kur over tre uger, for at stabilisere hende. Siden da har der ikke været nogen problemer, og hendes pels har ikke ændret sig.
Fordelen ved sterilisation er, at der er en del sygdomme, man helt sikkert slipper for. Man får (efter min mening) en mere psykisk stabil tæve. Og man kan træne og lufte uden snor HELE året
mar 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 6 Svar: 217
Beslutningen er ikke så svær at træffe ud fra jeres oplevelser, Mimi bliver sterilliseret - vi skal bare lige igennem en sidste løbetid - kommer i denne måned nemlig:-)
sep 2009
Følger: 4 Følgere: 2 Emner: 68 Svar: 990
Hun har ikke ændret sig. Måske en hun blevet lidt mere pjattet og løber rundt med sine bamser i munden mere end oftere men ellers har jeg ikke mærket noget.
aug 2008
Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 104 Svar: 4.974
Fordele:
Ingen risiko forlivmoderbetændelse
Ingen risiko for falsk drægtighed
Nedsat risiko for kræft i mælkekirtlerne hvis hunden steriliseres inden den er 2 år gammel.
Man undgår alle ulemperne ved løbetider
Ulemper:
Øget risiko for urinvejsinfektioner
Øget risiko for knoglekræft
Øget risiko for inkontinens
Pelsstrukturen kan forandres
Meget lille risiko for at tæven dør under operationen (som ved alle operationer på mennesker og dyr)
Ved tæver skulle der ikke være de helt store adfærdsændringer i forbindelse med en sterilisering.
Jeg vil ikke sige for eller imod, da jeg mener at valget er meget individuelt og kommer an på hund og ejer. Selv ville jeg ikke sterilisere med mindre Lia begyndte at døje med falsk drægtighed eller livmoderbetændelser.
mar 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 6 Svar: 217
Puha M.I. ja, der er jo også ulemper - blev lige tvivlsom igen:-)
Men vil høre hvad dyrlægen har af holdning til det, og i samråd med hende beslutte det.
Men det er rart at have jeres erfaringer og holdninger i baghovedet - for det er jo en stor beslutning, synes jeg, både for mig og Mimi.
mar 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 6 Svar: 217
Sterillisation - for og imod?