Underernæring/fejlernæring Underernæring/fejlernæring
Hej jeg har købt en hvalp på snart 9 mdr som vist ikke har haft en særlig heldig start.
han ser egentlig ok ud i pelsen, Men han er ekstrem mager stort set ikke andet end pels,hud og knogler.
Jeg skal have noget sul på kroppen af ham men han er ikke meget for det hvalpe tørfoder jeg har , hans tænder er meget angrebet af tandsten (Mulige smerter i mund ) men virker ellers rask
Jeg søger opskrifter på hjemmelavet nærende proteinrig let fedende foder .
aug 2008
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 3 Emner: 127 Svar: 3.626
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.483
Men afsted til dyrlægen og få råd og vejledning der.
aug 2008
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 3 Emner: 127 Svar: 3.626
Hvordan kan det være at du købte ham ?
Havde du ondt af ham ?
Hvordan var de tidliger ejer ?
apr 2006
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 4 Emner: 28 Svar: 399
Han skal bare have kærlighed og det rigtige foder. Jeg ville bare gerne lave det selv. Da jeg tror på at man selv kan lave det billigere Producenterne ved jo nok hvad de vil have for det.
apr 2006
Følger: 18 Følgere: 15 Hunde: 4 Emner: 28 Svar: 399
Jeg har før haft såkaldte genbrugshunde som har fået det godt hos mig . Jeg er hjemmegående og har tiden til at rette op på en sådan hund . Og ja hvem får ikke ond af sådan en .
Han er med stamtavle og det er opdrætter jeg har fået ham igennem . han er vaccineret tilbage i dec og januar
Han virker sund og rask men er ekstremt tynd. Jeg tro sewlv han har fået forkert kost og det er det der viser sig på tænder og krops tilstand
Underernæring/fejlernæring