{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
580 visninger | Oprettet:

Han tager ikke på... :( {{forumTopicSubject}}

Hej med jer..

Har en chihuahua han som bare ikke rigtig vil tage på, altså han tager på i "muskelmasse" og er ret bred foran til.. men hans talje er bare så smal.. han vejer 1760 g og er 1 år.. han er en utrolig aktiv hund, han sover næsten ikke, han vil bare lege og løbe en masse..

han fodres med royal canin hvalpefoder, blandet med lidt voksen foder også.. har i ikke nogle råd til hvordan han kan blive lidt bredere i taljen, dyrlægen siger han er sund og rask men at han nok bare har et højt stofskifte, kan det være sandt..

hjælp mig smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Han tager ikke på... :(
  • #1   17. jan 2011 Hvis dyrlægen siger, at han er fin, så lad være med at bekymre dig. Du kan evt skifte ham over på voksenfoder til aktive hunde- dog ved jeg ikke om det findes til små hunde. Han er heller ikke færdig med at udvikle sig, så han akn sagtens få lagt mere bredde på

  • #2   17. jan 2011 ja... men hun siger også han er lidt tynd.. og jeg sys det er overdrevet så ynd han er.. man kan ane hans rygrad når han ligger ned. ved godt han udvikler sig endnu.. men han ligner bare et muskelbundt med smal talje, og sys jeg ikke andre chihuahuaer har.. men det er nok bare mig smiley

  • #3   17. jan 2011 Nogle følger jo bare ikke standarden....

    Men altså hvis han er omkring et år, så er han stadig teenager, og han kommer til at udvikle sig mere endnu.


  • #4   17. jan 2011 hehe, nej og det gør han da bestemt heller ikke... men da altid noget han er sund og rask det hjælper da lidt. men kunne godt bruge at han tog lidt mere på.. men må lige se tiden an.. måske kommer det..

  • #5   17. jan 2011 Som min dyrlæge siger: "Hellere for tynd end for tyk" De små led og knogler har det bedst med ikke at slæbe rundt med for meget vægt.

  • #6   17. jan 2011 ja det kan jeg selvfølgelig godt se.. men må se tiden an.. så længe han er sund og rask og en glad hund ja så er jeg glad..

  • thomas n
    thomas n Tilmeldt:
    jan 2011

    Følger: 1 Hunde: 1 Svar: 12
    #7   19. jan 2011 øhm hej.
    hvis du vil have han skal tage på,
    er der en ting der kan hjælpe, sådan noget som kogt kød kylling, grisekød osv,
    man skal bare være sikker på det er udkogt,
    og det er svært at vende en hund til at spise det fordi de får tynd mave,
    så derfor skal de have udkogt ris til,
    det er hvad jeg har prøvede at gøre med min hund(dina)
    og det går da fremad


  • #8   19. jan 2011 min chihuahua han var en mager hund da han var fatil,
    men nu hvor han er blevet kastereret(1 år) siden
    er han den fineste hanhund,
    så det kan jo også være fordi han er hanhund han er slank
    især når du siger at han har fin muskelmasse fortil

    Jeg har haft god erfaring med barf.
    det plejer de at være glade for,
    giver hvalpefoder der er der vitaminer og olie som de også har brug for.


  • thomas n
    thomas n Tilmeldt:
    jan 2011

    Følger: 1 Hunde: 1 Svar: 12
    #9   19. jan 2011 det kan os være en ide,

    det må jeg give lotte t ret i smiley


Kommentér på:
Han tager ikke på... :(

Annonce