{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.799 visninger | Oprettet:

Falske oplysninger - Lolland {{forumTopicSubject}}

Jeg var med en veninde igår aftes nede på Lolland hvor hun skulle hente en hvalp. Manden siger hvalpen blev 8 uger fredag d 14 oktober, men allerede dernede sagde jeg at det var helt forkert.
Min veninde i ren medlidendhed tager en hvalp, og idag hos dyrlægen får hun at vide, at hvalpen er 3 uger gammel.
Dehydreret, diare, skæve ben som er i skinner nu.
Det kan ikke komme på tale at sende hvalpen tilbage, for han ville have aflivet den pga. skæve poter, som iflg dyrlægen med en 50/50 chance godt kan rettes.

Så sælger på Lolland sælger labrador blandninger der ikke er klar til at komme hjemmefra.
Min veninde vil ikke anmelde sælgeren fordi hun frygter hun vil miste hvalpen, hvis nogen beslutter at hente tæve, resten af kuldet og også hendes hvalp.
Jeg var med hende, og deler samme dyrlæge som min veninde, så jeg får dyrlægen til at anmelde sagen i morgen.

Kan desværre ikke linke nogen annonce fra nettet, men hvalpene kostede ml 2000 - 2500 alt efter aftegninger


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af 187 kvm hus 1.300 kr.
  • VVS nu og her opgave 2.000 kr.
  • Græsslåning 250 kr.
  • ukrudt i forbed, små brosten op, fiberdug på linien af brosten og nedlægning af sten igen 1.170 kr.
  • hækklipning 205 kr.
  • Opgravning og bortkørsel af buskbom og laurbærbuske i bed i forhave. 10.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Falske oplysninger - Lolland
Kommentér på:
Falske oplysninger - Lolland

Annonce