1.254 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 15 Svar

Tung beslutning! Tung beslutning!

Jeps, der er taget en tung og - for mig - trist beslutning i dag.
Vi skal IKKE have hvalp til foråret.
Det har jeg besluttet og udelukkende på grundlag af at have observeret vores ene tæve her de seneste par dage.
Hendes løbetid er ved at være ovre, hun kan godt gå sammen med hanhunden nu uden at der sker noget, men jeg holder øje. Han er dog ikke så interesseret i hende mere, så "faren" er nok ved at være ovre.

MEN siden i går formiddags har hun været vildt aggresiv overfor vores anden tæve, som er steriliseret. Hun dominerer hende vildt - vogter nærmest over hende. Hvis Trine bevæger sig ud af sin kurv, så farer Daisy over hende og snerrer og snapper efter hende. Daisy knurrer endda efter hanhunden.
Hvad betyder det?

Dette er mit grundlag for at fravælge hvalp, da det jo skulle have været en Dobermann og jeg tænker lidt - hvis Daisy bliver ved at være sådan i forbindelse med løbetid, så kan det jo være at Doberhvalpen, der skulle have været en tæve, på et tidspunkt siger fra - med en dødelig udgang.
Det vil jeg ikke have siddende på min samvittighed.
Så jeg er faktisk ret ked af det i dag. Daisy har vi valgt at lukke væk, for Trine skal da osse have lov at bevæge sig rundt i huset og komme til at drikke vand - som Daisy indtil nu har afholdt hende fra.

Er det en klog beslutning af mig eller hvad kan jeg gøre for at mindske de konflikter, der er i huset. Det skal lige siges, at Trine gør INTET - sender ikke engang dæmpede signaler af nogen art, hun lister nærmest langs panelerne i huset og undgår Daisy og hanhunden osse. Hun virker meget nedtrykt over det.

Er osse lidt spændt på hvad manden siger til min beslutning, når vi engang kommer til at snakke om det.

Dum dag, synes jeg.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Forhave + have 1.500 kr.
  • Klipning af hæk 2.000 kr.
  • Hækklipning 1.600 kr.
  • Græsslåning 350 kr.
  • Hjælp til fjernelse af ukrudt i forhaven 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tung beslutning!
  • #2   18. jan 2012 Jeg tror det er en meget meget fornuftig beslutning.

    Vi var ude for det samme efter Lankas første løbetid - der begyndte hun at ryge på Punktum uden provokation og uden varsel. Og det hjalp intet som helst at sterilisere hende. Og jeg ønsker virkelig ikke for andre, at leve med to tæver, der ikke kan enes. Det var et helvede!


  • #3   18. jan 2012 Hun har været i løbetid en del gange før, hvor hun ikke har gjort sådan noget overhovedet. Det er første gang nogensinde. Mener det er 3 løbetid hun har, mens den anden har været steriliseret. Inden da var de i løbetid samtidig og ingen problemer der.

    Jeg er dybt frustreret over det.
    Lige det med sterilisering, den har jeg faktisk selv tænkt. Det er jo ikke billigt, men hvis det kan afhjælpe problemet, så er det fint nok med mig. Er bare ikke så sikker på mandens mening, da Daisy jo er hans lille baby.


  • #4   18. jan 2012 og det er heller ikke første gang at hun går sammen med en hanhund under løbetid - efter hvad jeg har fået at vide så har de tidligere været sammen i løbetidsperiode uden problemerne som vi har haft denne gang.

  • #5   18. jan 2012 Christina
    Så burde hun have ændret adfærd for 3 år siden, da hun er 6 år og bliver 7 i år *S*


  • #6   18. jan 2012 Det er ærgeligt, men det vigtigste er jo at have en velfungerende flok.

    Vi mente også på et tidspunkt at vi skulle have to hunde, men Lia er territorial overfor andre tæver på egen matrikel og hundedominant, så risikoen for at der kunne blive ballade når hvalpen er kønsmoden (vi ville have en tæve) er for stor for os.

    Jeg har også en enkelt gang brudt min egen regel om maks. 2 indekatte fordi flok dynamikken ikke virkede, så en af vores katte, Murphy, blev faktisk købt til de andre katte og ikke til os, hans temperament blev også valgt ud fra deres og ikke ud fra vores, jeg var ellers faldet pladask for hans bror som havde taget et blik på mig og hang ved mig som velcro under hele vores killingebesøg.

    Sjovt nok, så er Murphy den eneste hvalp/killing der er blevet accepteret 100% af de andre fra første sekund, så han var lige hvad der skulle til, og vi er selvfølgelig helt pjattede med ham.


  • #7   18. jan 2012 Christina
    Jeg kunne måske have været lidt mere tydelig i det, jeg skriver, men jeg mente det er 3 løbetid, hun har efter den anden tæve er blevet steriliseret. *S*
    Og ingen grund til at flove sig.


  • #8   18. jan 2012 Desværre kan den slags forandringer ske - også uden at vi sådan umiddelbart kan se en grund. Jeg tror, at der sker meget mere i hundenes verden, end vi overhovedet ved. Jeg håber for jer, at jeres "sure" tæve kommer over det efter løbetiden. Sker det, vil en sterilisering nok hjælpe - ellers vil det intet ændre. Men hold dem for gud skyld adskilt - det er ikke kun dobermanns der kan sørge for at det kan ende med dødlig udgang...


  • #9   18. jan 2012 Nej, jeg er godt klar over det, Black Beauty
    Vores DSG er dog så god som dagen er lang, hun har aldrig markeret overfor hunde, hun kender.
    MEN dermed ikke sagt at hun en dag kan få nok og så kan hun nemt knække nakken på vores meget lille papillon på ca 2 kg. Uden problem endda, så lige pt er de adskilt og forbliver det.

    Uden at skal prale eller noget, så kan jeg læse den lille bedre end manden kan, for når de er i samme rum, så ser jeg vores Daisy sidde og nedstirre Trine konstant - selvom Trine ligger og sover med ryggen til. Det først når hun bevæger sig og f.eks vil ud og have vand, så farer Daisy på hende.


  • #10   18. jan 2012 Puha det lyder skidt! Havde en rotte der havde den adfærd vi havde mange hunde i huset og hun kunne kun med hvalpe hvis ikke de havde været i nærheden af de andre så de lugtede! Hun begyndte bare da hun var 3-4 år og fik lov at leve til hun var 7 år så fik jeg nok og sagde stop! Hun havde nær kvalt vores anden hund! På trods af at vi alle bare lå og sov! Så fløj hun henover mig og lige i flæsket på den anden!

    Har desværre ingen ide om hvad det kan være men har i fået tjekket hende for smerter?


  • #11   18. jan 2012 Er glad for min endnu ikke har teet sig sådan.

  • #12   18. jan 2012 ville nu stadig sterilisere hende, det kan jo ikke blive værre, og skulle det hjælpe er det jo super...

  • #13   18. jan 2012 Alfisten
    Du har ret i det, du skriver.
    Daisy ER adskilt fra de andre og forbliver det resten af dagen, så ser vi lige i morgen tidlig hvordan det ser ud. Fortsætter hun i samme dur, så bliver hun igen adskilt fra de andre.
    Motion får hun nok af, men hun gider ikke, når hun skal være alene.

    Vi ser hvordan det ser ud i løbet af et par dage.
    Jeg kæmper for at stoppe adfærden - sad i lænestolen i stuen, hvor Trine lå i kurven og sov. Daisy lå i døren melelm stue og køkken og nedstirrede Trine. Jeg bad min mand om han ikke gad at lukke hende ind i værelset. "jo jo, lige om lidt". Efter 10 min rejste jeg mig selv op og smed hende derind.
    Som jeg ser det, så er det kun med mig, der er konsekvens, desværre.


  • #14   18. jan 2012 Heino jeg har lige hfat noget lign med min Fluffy hun var i løb i december måned og begyndte efter løbetiden at gå i hoved på min mors tæve uden advarsel de er vokset op sammen og har aldrig haft problemer før, men i følge min dyrlæge oplever de det ofte med tæver når de bliver ældre, min bliver 7 år her til marts, jeg har valgt at når hun bliver stabil homonmæssigt igen så bliver hun neutraliseret, det skulle forhåbentlig få hende til at falde til ro igen, for jeg acceptere ikke den adfærd hos min hund og stopper hende med det samme.

  • #15   18. jan 2012 10 min nedstirren, det er da ikke konsekvent, du skal stoppe det omgående, det vil som alfisten skriver esklaere hvis du ikke gør noget.
    Dog tror jeg det gør ondt værre at lukke dem væk fra hinanden i længere tid af gangen, det er dig der bestemmer ikke din tæve og det må du så vise den promte.


  • #16   18. jan 2012 Alfisten
    Det er vi enige i - osse derfor jeg har bestemt mig for at vi IKKE skal have en Dober.
    Det er vi så ikke enige i i huset, kan jeg sige. Det har givet lidt skænderier her til aften.

    Og ja, det duer ikke med nedstirren, men nu er det jo kun mig, der viser konsekvens overfor hunden - ved manden er der ingen konsekvens, så jeg er ligevidt.

    Er nået dertil at jeg er ved at opgive ALT her i huset. Synes simpelthen ikke der er noget der fungerer.

    Men tak for råd - de er taget til efterretning


Kommentér på:
Tung beslutning!

Annonce