råd og meninger søges {{forumTopicSubject}}
vi har haft cuno siden han var 8 uger,da han kom hjem var han en meget hidsig hvalp,han for på os hvis vi rakte hånden ned til ham, ikk altid ,men ud af den blå luft.det har vi fået træønet væk og han er nu herhjemme en glad unghund god med andre mennesker og dyr.men til ringtræning har han bakket hver gang dommere ville røre ved ham,vi var så til udstilling igår og der vendte han på en 5 øre.han knurrede og viste tænder af dommeren,heldigvis blev vi ikk disket men fik en flot udtalelse på udseendenet ,me en kan ikk bedømmes,resten af dagen knurrede han af alle der ville tale med ham.vi har flere gange i hans opvækst haft kontakt til opdrætter,og det tog vi os igår,vi fik at vide vi havde ødelagt cuno ved at gåt til træning og ringtræning ,men hvad ville i gøre,vi vil helst beholde ham,men han er jo os købt for at udstille
sep 2011
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 209
sep 2011
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 209
nov 2008
Følger: 13 Følgere: 37 Hunde: 5 Emner: 126 Svar: 1.721
Hvis du er medlem af DKK kan du ringe og få hjælp af en adfærdsterapeut, men det kræver at du er medlem, og ikke at hunden kun er DKK. Telefon numre til disse konsulenter står i HUNDEN.
Ellers har DCH nogle konsulenter som kører ud, det koster (vist nok) kun benzinpenge til konsulenten.
Når det er sagt - jeres hund er en utryg hund og at den også har snappet efter jer er MEGET mere bekymrende i mine øjne, end at den har snappet efter dommeren. Inden hunden stoler på jer, ville jeg ikke tage til ringtræning - men gerne til almindelig hundetræning. Men brug tid på hunden, ikke på at træne, men på at hygge. Snak med ham, giv ham guffer, kæl ham, vær rolige omkring ham, nus ham de steder, hvor han er mest glad for det... Kort sagt, gør så meget positivt som muligt sammen med ham.
sep 2011
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 209
sep 2011
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 209
råd og meninger søges