2.126 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 19 Svar

Mislyd i hjertet? Mislyd i hjertet?

Er der nogen der har erfaring med en hund med mislyde i hjertet? Og måske ved hvad sådan en scanning koster?

Dyrlægen fandt nemlig desværre mislyd ved Cody's hjerte i dag, så er ret bekymret for min lillemand - synes allerede vi har været nok igennem på den korte tid jeg har haft ham..

Håber der nogen der kan hjælpe!


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Græsslåning (højt græs) og fjerne ukrudt imellem fliser 1.200 kr.
  • Opsætning af savsmuldstapet og male ca 300 m2 205 kr.
  • Køkkenskabe og skabe til mødelokaler 1.800 kr.
  • Samling af havemøbler 300 kr.
  • Kør fliser/sten på genbrugspladsen 500 kr.
  • Slå græs 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mislyd i hjertet?
  • #1   17. dec 2012 Er det ikke opdaget ved tjekket inden din hvalp forlod opdrætter ? Har kendskab til nogle enkelte hvalpe, hvor der har været en mislyd ved 8 ugers alderen. De er vokset fra det.. Har din dyrlæge nogen fornemmelse om hvor voldsomt det er ?

  • #2   17. dec 2012 Han blev tjekket inden jeg fik ham men der var intet på hjertet på det tidspunkt.
    Dyrlægen kunne ikke sige hvor voldsomt det var, men ville anbefale at jeg fik det tjekket ordentlig


  • #3   17. dec 2012 min lille vaps fik konstateret en midslyd ved hjeretet som 7 ugers vaps, han er vokset fra det og har ingen problemer nu smiley

  • #4   17. dec 2012 Har også læst i gamle tråde her på Hg at mange hvalpe vokser fra det igen, men min er alligevel 15 uger nu - håber godt nok det ikke er noget han kommer til at lide af smiley

  • #5   17. dec 2012 Sagde dyrlægen hvorfor det skulle tjekkes yderligere ? Normalt konstaterer man det bare og holder øje med hunden

  • #6   17. dec 2012 nogle dyrlæger er bedre til at høre den lyd end andre.
    jeg kender også en lille vaps der er vokset fra det, selvom det så voldsomt ud på scanningen, som jeg var med til.
    Dengang spåede dyrlægen at hun ikke blev 2 år, dem der fik hvalpen har så hver halve år fået lavet en scanning og nu er Eywa 2 år og erklæret rask af hjertespecialisten.

    desværre kan jeg ikke huske prisen, men der var en del forskel på priserne, kan jeg huske, så har du mulighed for at køre efter det, kan det godt betale sig at ringe til de forskellige specialister


  • #7   17. dec 2012 den hund jeg snakker om, der sagde dyrlægen også den skulle tjekkes - også for at blive medicineret vel

  • #8   17. dec 2012 Hun sagde bare det ville være en god idé at få det tjekket af en specialist, da de ikke kunne sige hvad det var.. Hun ville anbefale dyrhospitalet i aalborg, så må prøve ringe til dem og høre..
    Dækker en sygeforsikring en scanning?


  • #9   17. dec 2012 Er fejlen fundet fordi der er symptomer, eller fandt I den ved et rutine tjek?


  • #10   17. dec 2012 vi fandt ud af det ved hans anden vaccine, under sundheds tjekket..
    jeg har overhovedet ikke mærket noget på ham, han er fuld af krudt og er som en hvalp skal være..


  • #11   17. dec 2012 Mener jeg gav omrking 1000,- for scanning hos københavns dyrehospital inkl. konsultation.
    Jeg ville nu også få det tjekket yderligere, for at være helt sikker...


  • #12   17. dec 2012 Jeg fandt først ud af at der var noget galt med Laikas hjerte da hun var næsten 2 år. Men hvis vi havde opdaget det før kunne det måske have været bedre.

  • Nina  E
    Nina E Tilmeldt:
    apr 2012

    Følger: 1 Hunde: 2 Svar: 9
    #13   17. dec 2012 Min islandske fårehund Frida fik konstateret mislyd ved hjertet for knap et år siden - det var til hendes 3 års sundhedsundersøgelse. Hun blev sendt videre til Gråsten Dyrehospital, hvor de fandt en forsnævring på den store vene, som sender blod til lungerne. På sigt skal hun have piller for sin hjertelidelse, men indtil nu trives hun fint, så jeg er spændt på scanningen til januar. Den behandling hun skal have er MEGET billig - heldigvis smiley

    Så det er altså ikke altid det er så slemt, når dyrelægen hører mislyd på hjertet. Frida er ihvertfald spået et godt og langt liv til trods for lidelsen......:-)

    Jeg gav 1100-1200 kr. for scanningen i Gråsten.


  • #14   17. dec 2012 Marianne: der er nogle hjertesygdomme der ikke kan høres før hvalpen bliver ældre...:-)



  • #15   17. dec 2012 Lykke: Enig, men kunne se at det var en hvalp, som var kommet på HG den 4, så jeg skød på at den var helt ny smiley
    Vi ser det hos ældre newfoundlændere


  • #16   17. dec 2012 Mener det koster 1500 kr. Der er en der kan køre ud med en speciel vogn, som er lavet til kun at scanne hjerter, jeg skulle have haft den ud til min hund på et tidspunkt.

  • #17   17. dec 2012 Jeg kan anbefale Bygholm Dyrehospital i Horsens til hjerter

  • #18   17. dec 2012 Det kan være rigtig mange ting - en del er bare det man kalder fysiologisk mislyd og det betyder intet. Så kan der være mange andre ting, som kun en hjertescanning kan give besked på.
    Bare husk på, at rigtig mange ting, lever de et fint liv med.


  • #19   18. dec 2012 Housebuster - det kan jeg også

Kommentér på:
Mislyd i hjertet?

Annonce