519 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
6 Svar
Hjælp til tab af tænder...??! Hjælp til tab af tænder...??!
Hej HG :}
Da jeg har en lille chihuahua på ca 4år....
Men 2-3 af hans tænder nederste del begynder at være løs, og tror at de falder snart af...! Er det normalt...? Nogen der ved hvor mange gange de taber tænderne..? For har hørt at de kun taber tænder en enkelt gang fra hvalp af..?
0 synes godt om
jan 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Emner: 29 Svar: 200
apr 2013
Følger: 10 Følgere: 8 Emner: 14 Svar: 464
De kan sagtens leve uden et par tænder. Det er bare bedst de har de inderste sidetænder for dem bruger de meget til at tygge med.
Snak med dyrlægen, jeg har fået noget helt nyt tandpasta min dyrlæge har fået hjem fra USA der er godt at børste tænder i og godt for tandsten. Det er sådan noget hvor det skal blandes sammen i en gennemsigtig flaske og er helt lyseblåt.
jun 2013
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 1
Mange tak
Tandkødet er meget sort og blødt nederste del i midten, og tænderne sidder lidt løs.. Men de øverste del er meget fine...!
Måske tandkød betændelse..???
apr 2013
Følger: 10 Følgere: 8 Emner: 14 Svar: 464
Bare rolig, det er helt sikkert noget dyrlægen kan klare nemt. Jeg har 3 pomser, som jeg jævnligt får tjekket tænder på.
jan 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Emner: 29 Svar: 200
jun 2008
Følger: 36 Følgere: 37 Emner: 88 Svar: 1.775
Hjælp til tab af tænder...??!