{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.271 visninger | Oprettet:

Teste for hvad hunden kan/ikke kan tåle {{forumTopicSubject}}

Hej

Det ser ud til min hund har noget foderallergi og kombineret med hans formentlig kroniske irriterede tarm førte det til en omgang tarmbetændelse. (Dyrlægens diagnose på et halvt års blød afføring som førte til denne betændelsestilstand påvist på røntgen).

Han er kommet på Hills z/d på 4. dag nu.

Dyrlægen mener så, at hunden skal indlægges i 3 dage og have lavet kiggertundersøgelse for at tage en tarmbiopsi der kan sige hvad han er allergisk overfor. Synes dette er en omstændig omgang og kan ikke lide tanken om at han skal være i bur hos dyrlægen i 3 dage :-S

Mindes at have læst herinde, at man kan fodre med hills z/d og så teste en ting af gangen.. Men hvordan fungerer dette? Hvor længe skal man teste hver ting og hvor meget om dagen? Og er det et alternativ til dyrlægens forslag?

Nu skal han først lige komme helt ovenpå og forhåbentlig blive symptomfri på hills - men tænker jo meget over hvad der så skal ske..


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Teste for hvad hunden kan/ikke kan tåle
  • #1   10. sep 2013 Jo BATDOG det er sådanne tanker der tumler.. men han var bare helt anderledes kontaktsøgende efter 4 timer hos dyrlægen i fredags.. er bange for det kan sætte spor hos ham - og så er det jo en voldsomt dyr omgang.. så tænker over alternativet..

    Men lige meget om han skal til dyrlæge eller andet så skal han først ovenpå - så der er lidt tid til..


  • #2   10. sep 2013 Har du talt med avler... De andre i kuldet.. Måske de har oplevet noget med deres hunde???

  • #3   10. sep 2013 Louise - ja, avler har ikke hørt om andre i kuldet med sådanne symptomer. Men de har ikke kontakt til alle.. Moren er beagle og rask, men der var noget allergi i familien (ikke noget jeg vidste inden da jeg ikke vidste hvor vigtigt det var at sætte sig ind i forældredyrene - men nu ved jeg det til næste gang om forhåbentligt mange år).

    BATDOG ja det har jeg tænkt at spørge om, men synes dyrlægen havde en "du er skør" attitude da jeg sagde det ville være hårdt for hunden. Overvejer også at skifte dyrlæge da de samtidig er ret dyre (centrum dyrehospital i Rødovre)


  • #4   10. sep 2013 Synes 3 dage er langtid at være indlagt for en kikkert undersøgelse? Min gamle hund var indlagt til dette engang om året og lå der en overnatning EN gang alle de andre gange fik jeg hende medhjem samme dag. Hun havde kronisk collitis (tarmbetændelse) i både tynd og tyk tarm.

    Derudover havde en foderallergi men vi fik aldrig testet for hvad da hun pga. den voldsomme tarmbetændelse alligevel var på Hypoallergen foder. Hun var så ramt at hun f.eks ikke kunne tåle vandhanevand med mindre det var kogt. Ellers fik hun blodig diarre. Hun var frisk og glad i 13 år og den dag hun blev aflivet var hun til agility og vandt klubkonkurrencen. Hun var kun syg hvis jeg ikke fulgte retningslinierne.

    Billedet her er fra en af de kikkertundersøgelser. De er ved at tage en vævprøve i venstre hjørne.


    profilbillede
  • #5   10. sep 2013 Dette er fra en scanning af maven lavet samme dag.

    profilbillede
  • #6   10. sep 2013 Ok.. Håber I finder en løsning.

    Jeg ville overveje en anden dyrlæge, hvis du ikke føler dig tryg... KVL havde jeg god erfaring med, og de har mange specialister.

    God bedring smiley


  • #7   10. sep 2013 Sarah: Ja jeg synes også det var lang tid - men det var fordi han skal sikre at tarmen er tom og derfor faste i 2 dage hvor de så vil have ham for at kunne give nærring. Men kunne være jeg skulle høre andre dyrlæger om hvordan de gør..

    Lyder godt at din hund levede godt så mange år - giver håb..

    Louise: ja tror jeg skal på dyrlæge-shoppetur. Nu har jeg selv læst dyrlæge på kvl i 2 år for nogle år siden - så har været med bag kulisserne - der har jeg ikke lyst atsende vovsen hen :-S Men ja der er bestemt mange specialister - men også mange som gør tingene for første gang


  • #8   10. sep 2013 Jeg brugte kun specialister der, og det var jeg tilfreds med.

  • #9   10. sep 2013 BATDOG: måske dumt spørgsmål, men fungerer specialtisterne i allergi også som almindelige dyrlæger? Eller har man så en anden hvis hunden kommer ud for en anden skade? Nogle at anbefale i hovedstadsområdet?

  • #10   10. sep 2013 BATDOG: jo ok.. tak for forslaget - vil undersøge det nærmere.. skal også være sikker på forsikringen dækker hvis jeg selv kontakter specialist og det ikke er en dyrlæge der har henvist mig..

  • #11   10. sep 2013 At faste en hund i 2 dage er overkill. Den skal faste i 24 t.

    Hvis du bor i hovedsstaden vil jeg anbefale Lars Knudsen Granly på Karlslunde dyrehospital. Det var ham jeg brugte dengang og han er Special- og orthopædkirurg + at CT- og ultralydsscanning og alle former for endoskopi er hans speciale.. Han er god til at opdatere sig i nyeste viden. Karlslunde er et af de dyre hospitaler i hovedstaden men til specialundersøgelser synes jeg det er fint nok.

    Foderet min var på var Royal Canin Hypoallergic. (billedet.)


    profilbillede
  • #12   10. sep 2013 Sarah - ja syntes oss det var længe :-S tak for anbefalingen - prisen er ikke så vigtig så længe det er dækket af forsikring så jeg slipper med egenbetalingen.. Så hvidt jeg kan forstå er det foder meget det samme som det hills han er kommet på.. fik din hund det foder resten af livet?

  • #13   10. sep 2013 Mulle: ja og vi levede i strengt regime der hed at hun INTET andet måtte få. Vi fandt dog ud af at kylling bagt i ovnen kunne bruges som godbidder..

Kommentér på:
Teste for hvad hunden kan/ikke kan tåle

Annonce