750 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
2 Svar
Lopper Lopper
Hej
Jeg har opdaget en loppe her til morgen på min hund, jeg har redt ham godt igennem med en loppekam, og kan ikke finde æg nogle steder endnu.
Han er næsten 3 og aldrig haft lopper før, til trods for han ikke har fået noget beskyttelse i mod det.
Han er allergi hund, og da jeg har hørt en om nogle mærker er lopperne immune over for, og andre hvor mange hunde har haft en dårlig reaktion fra, tænker nu han har allergi i forvejen, vil jeg helst ikke, behandle med for meget forskelligt og risikere det bliver forværret.
Ved ikke om der evt er et naturmiddel man kan behandle dem med?
0 synes godt om
jan 2008
Følger: 27 Følgere: 35 Hunde: 3 Emner: 17 Svar: 297
Dem her til at slå de voksne lopper ihjel:
http://www.med24.dk/loppemidler/capstar-vet-hund-11-57-kg-57-mg-6-tabl/product_info.php/cPath/573/products_id/7374
Og dem her til at ta æggene:
http://www.med24.dk/loppemidler/program-vet-hund-7-20-kg-204-9-mg-6-tabl/product_info.php/cPath/573/products_id/7370
Vælg dem som passer på vægten til din hund..
I løbet af et par dage var vi loppe fri.. Men jeg vasket os alt, der kunne vaskes. Resten kom i poser og fryseren. Samt jeg fik støvsuget godt og grundig over alt..
sep 2011
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 20
Lopper