1.182 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 36 Svar

Dit bedste køb til hvalp/hund? Dit bedste køb til hvalp/hund?

Jeg får Buffy om 16 dage (but who's counting smiley ), og tror efterhånden jeg har alt hjemme der skal bruges til hende.

Dog ville jeg høre jeres musthaves og bedste køb til hund. Buffy er en coton de tulear, hvis det har noget at sige smiley

Gerne lidt anderledes eller alternative ting, man ikke selv lige falder over


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophængning og tilslutning af lamper 2.500 kr.
  • Lampe opsætning 2.000 kr.
  • Møbler 5.000 kr.
  • Kan i hænge de her op og fixe det her rod? 600 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Klargøring af væg til nyt køkken 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dit bedste køb til hvalp/hund?
  • #2   18. sep 2013 Er købt smiley Men godt forslag ja smiley

  • #3   18. sep 2013 Tandbørste eller sådan en stof en til at sætte på en finger + tandpasta til hunde.

  • #4   18. sep 2013 Jeg kunne ikke leve uden min svinehårs/nylonbørste fra KW. Det er de bedste 100 kr jeg nogensinde har brugt på den hund.

  • #6   18. sep 2013 Tandbørste og tandpaste.. Sorry, stik dog hunden et fornuftigt ben jævnligt og lad den selv klare det?
    mit bedste hundeartikel køb er nok deres seler og mine dejlige kenjan liner der bare bliver bedre og bedre med årene


  • Kim A
    Kim A Tilmeldt:
    mar 2013

    Følger: 1 Svar: 24
    #7   18. sep 2013 Børster!
    Har selv lige købt en yento + Chris christensen børste til vores coton de tulear.



  • #9   18. sep 2013 MLA: Sorry selv, er prøvet, virker bare ikke for alle hunde, inkl. min egen smiley

  • #10   18. sep 2013 med pixel er det legesager... helst slaskede og ting med piv i.
    Allerbedst er kong air squeek xsmall smiley


  • #11   18. sep 2013 Virker heller ikke på min med ben. Han tygger simpelthen ikke nok i selve knoglen

  • #13   18. sep 2013 Mit bedste køb var en rundsyet læderline i bøffel, og med lille karbinhage - jeg har den nemlig endnu smiley

    Linen og karbinhagen er letttere end let, altså ikke noget hvalpen skal slæbe rundt på, den holdt til at blive tygget i på de første meter af hver tur, og holdt dæleme også til en 50kg tung schæfer, i udfald og arrigskab smiley

    Bedste køb jeg har gjort mig, for 8 år siden... Holder stadig, og er så fin smiley


  • #14   18. sep 2013 Ikea mus eller Ikea rotter - det er et must have hvis man har hund smiley

  • #15   18. sep 2013 Helt enig Ginger smiley

  • #16   18. sep 2013 Tæpper smiley og puder smiley
    Aksel elsker nemlig at putte smiley ..

    Hunden var halv stor hvaps da vi hentede hende, så der må hendes lilla hunter halsbånd og snor være hittet smiley
    3 år senere og det holder fint, ingen grimt slid smiley


  • #17   18. sep 2013 sygeforsikring.

  • #19   18. sep 2013 Det må næsten være hendes taske!

    Hun elsker at ligge og slappe af i den, og er derfor så nem at have med rundt omkring. Hun bliver i den lige indtil man tager hende op igen, og hvis hun bare har sin taske, så er hun lige glad hvor hun er!

    På billedet er hun kun 13 uger, og er til Store heste dag med masser mennesker og musik omkring sig. Men hun ligger pænt og tager en lur i sin taske, uden den mindste bekymring smiley


    profilbillede
  • #20   18. sep 2013 Et lille stofbur til en 50'er i Netto, hun har ikke sovet/ligget i sin kurv siden!
    Derudover:
    Børster og trimmekniv (kan ikke leve uden!)
    En næsten firkantet lamme bamse, som øffer når man trykker på den smiley
    Div. billige lammeskind som ligger rundt i huset (køkken, stue og soveværelse), så har hun altid en plads. Og de er nemme at tage med ud til folk .
    Nå ja, og IKEA rotten smiley


  • #21   18. sep 2013 Deres Kong Classic. Ikke til at leve uden! De eeeelsker dem og bruger lang tid på dem!

    Og deres madskåle, som er en dogmaze og en green northmate (begge aktiverings'skåle') og deres Kong foderkegler. Det er bare sjovere at spise sådan!


  • #22   18. sep 2013 Mit bedste køb er klart trimmebordet. Det har gjort mit liv meget lettere. Ingen krampagtige stillinger eller ondt i ryggen..

  • #23   18. sep 2013 A&D det skal jo ikke blot været en massiv knogle/marvben, det hjælper ikke det vilde.
    Men ben der kan fortæres helt, fx ribben, fjerkræ og lign.


  • #24   18. sep 2013 MLA: Tak, det er jeg skam godt klar over.

  • #25   18. sep 2013 Negleklipper så træningen kan starte tidligt med kun en lille spids af gangen, og så takker du dig selv mange gange senere smiley

    Og så naturlige tyggeting i varierende hårdhed, zoolpluds har fx nogle snoede af kalvetarme de er perfekte til små hvalpetænder og kæber, inden tandskifte


  • #26   18. sep 2013 A&D; Selvtak, det kunne jeg jo ikke lugte vel? smiley
    Ofte er det nemlig den fejl folk gør sig, stikker dem et marvben ell. lign.og ærgrer sig over at det ikke hjælper på kindtænderne, og dermed virker det ikke at give ben.


  • #27   18. sep 2013 køkkenrulle ad libitum smiley

    og kartoffelmel smiley :D smiley

    vores havde diarre de første 3 uger smiley

    Ellers var det nok de to ugers ferie min kæreste havde først også de tre jeg havde lige efter smiley Det gav bare SÅ gode muligheder for træning socialisering mv.


  • #28   18. sep 2013 MLA - Som hos mennesker er der stor forskel på, hvor meget tandsten den enkelte hund danner.

    Alle de langhårede dværggravhunde jeg har haft (7stk) har fået ben i rigelige mængder, fortrinsvis ribben fra lam og rådyr, men har alligevel skullet have renset tænder jævnligt.

    Har selv holdt det værste nede med skraber, men ind imellem har det været nødvendigt med rensning hos dyrlægen.

    Mine whipper gider ikke spise ben og alligevel har de ikke skyggen af belægninger på tænderne.

    Min dyrlæge siger, at hun aldrig har set en 5 års hund med så flot et tandsæt som Alfas, kridhvide tænder helt uden slid.


  • #29   18. sep 2013 Chris Christensen buttercomb 03. Og les poochs filt karte - jeg har den lilla men folk roser også den grønne.
    De to ting og så en ordentlig shampoo og balsam og det gør livet meget lettere smiley


  • #30   18. sep 2013 Kirsten; tror også det afhænger af hvad de spiser til hverdag, og hvordan munden er skruet sammen på den enkelte race/blanding.
    jeg har også haft gravhund, uden tandsten.


  • #31   18. sep 2013 Faktisk var det tiltænkt mig, men Emmi har overtaget..

    Det bedste vi nogen sinde har købt til Emmi, er ham her..

    En skøn omplacerings hund, som vi overtog i april. Aldrig har jeg set to hunde der er så glade for hinanden, og har så meget ud af hinanden smiley
    Den dag Ace flyttede ind, flyttede Emmis dårlige vaner, såsom at ødelægge ting, ud smiley

    Ved godt det ikke var det du mente, men sådan er det. Det bedste vi har købt til Emmi er Ace smiley


    profilbillede
  • #32   18. sep 2013 Tak for alle jeres indlæg, I har helt sikkert givet inspiration. Angående debat om tandbørste/ben går jeg med livrem og seler og har anskaffet begge ting smiley

    Mange af tingene har jeg allerede, men der var flere gode ting der kom på listen - og så har jeg jo en undskyldning for at købe lidt mere smiley

    Nu skal jeg så se hvilken hjemmeside der har flest af tingene så jeg kan spare lidt porto smiley


  • #33   18. sep 2013 Tine; en boxer er vudunderligt, og to sammen er helt fantastisk, misunder dig meget lige nu, jeg står helt uden sådan et skønt snøfledyr for 1. Gang i 21 år smiley


  • #34   18. sep 2013 Knirke med den race får du helt sikker brug for en fortyndersaks. Har den fået en knude, så klipper du bare i den, så er det nemt at rede ud.

  • #35   18. sep 2013 MLA.. Øv for dig, skal du have boxer igen?
    Emmi har haft mange legekammerater, men det er bare så specielt at se to boxere sammen. De leger på samme fjollede måde.


  • #36   22. sep 2013 har du en Maxi zoo i nærheden kan du helt sikkert købe det hele der. og vær en krejler, køber du meget så prut om prisen. det kan man godt der. smiley

  • #37   22. sep 2013 Tine, ser først dit indlæg nu.
    jeg ved det ikke, skal lige slikke mine sår smiley


  • #38   22. sep 2013 Det er der ikke noget at sige til..

  • #39   22. sep 2013 Udtyndingssaks - hermed skrevet på listen! smiley Det bliver vel først relevant når pelsen tager til?

  • #40   22. sep 2013 Nej saksen får du brug for hurtigt. Når hvalpen får en knude, klipper du bare i knuden, så er det nemmere at rede ud. Jeg bruger den meget på benene, på vores løwchen og lhasa apso, det er somregl der de hader at blive redt. Hvis du bruger saksen overalt kan du nemt lære at holde din hund pæn, så behøver du ikke at skal ha andre til at klippe din hund. Saksen tager ikke meget af længden, men tynder bare ud, så det ikke er så kraftig.

  • #41   22. sep 2013 Okay, så må jeg få fat i den snarligst smiley Tak for rådet!

Kommentér på:
Dit bedste køb til hvalp/hund?

Annonce