når man møde folk i skoven {{forumTopicSubject}}
Jeg går dagligt tur i skoven med 2 border collier og lige nu er der jo ekstra mange folk i skoven.
På dagens gå tur møder vi en lille flok som spøger om jeg ikke kan kalde mine hunde til mig siden de skal gå i snor..... jo siger jeg med man må ikke slippe hund løs i skoven.... damen: jammen det er da synd for dem de skal gå i snor... jeg vælger bare at skynde mig hvider..
sener møder vi en far og mor med 4 små børn på en smal sti. jeg går ind til side og for hundene i dæk så familien kan komme forbi uden at de bliver kysset og krammet. faren siger til mig om de er aggressive siden de er i snor og jeg trække væk???? Nej siger jeg det er de ikke, med de må jo ikke gå løs i skoven.... så vil de snakke med hunden hvor til jeg siger at det må de ikke da de er dækket af. så skynder de sige at gå og jeg kan høre snakke om de nok er ulovlig side de ikke må hilse på....
Så det er åbenbart mig der er helt forkert på den når jeg har mine hunden i snor....
maj 2004
Følger: 9 Følgere: 9 Hunde: 3 Emner: 78 Svar: 488
aug 2012
Følger: 29 Følgere: 27 Hunde: 3 Emner: 86 Svar: 3.819
Jeg tager også altid mine ind til siden når vi skal forbi folk, selvom min store eeelsker at få lov at hilse på specielt børn, men pga hans størrelse (40 kg) ved jeg at nogen kan være bange for ham. Der tror folk også straks at jeg har en aggressiv hund.
feb 2006
Følger: 21 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 106 Svar: 753
med ja hade de været løse var folk nok også blevet sure.
maj 2004
Følger: 13 Følgere: 28 Hunde: 6 Emner: 126 Svar: 5.007
Den anden blev mobset over at hans hund ikke måtte overfalde min, når hun var spændt for. Endte med at råbe hun altså havde ræveskab... Så fik han endelig fat i kræet.
Har også døjet med en schæfer, der kommer spurtende når den ser os, står kort foran os og galper og er rigtig ubehagelig. Forsøger vi at gå, begynder den at cirkel om os, og stiller sig i vejen og gør "udfald". Dog kommer den aldrig tættere på end en meter. Ejeren er komplet ligeglad og min mutte bliver SUR over dens opførsel. Virkelig ubehageligt.
aug 2008
Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 104 Svar: 4.973
okt 2012
Følger: 8 Følgere: 9 Hunde: 3 Emner: 23 Svar: 1.190
Åh ja det er svært at være en ansvarlig hundeejer
Jeg har hunde i snor i skoven- til manges irritation, for så ser det jo forkert ud når deres er løse
Jeg siger konsekvent nej til børn og forældre der vil klappekage på mine hunde fordi mine vovser er SÅ glade for børn at de er lige vel voldsomme- Så fpr jeg skæld ud af forældrene fordi jeg lærer deres børn at hunde er farlige
Jeg samler trofast lort op efter mine hunde- og får skæld ud af dem der ikke gider, fordi de så kommer til at fremstå som dovne og uansvarlige
Jeg træner mine hunde på den lokale boldbane,så de lærer at være indkaldsstabile uanset stimuli og omgivelser- så får jeg skæld ud af ungerne fordi mine hunde ikke må lege bold med dem
Nå ja og kronen på værket
Jeg går tit spor med mine hunde for at holde deres hjerner/næser aktiverede i forhold til deres natur- så bliver jeg beskyldt for at træne blodtørstige kamphunde
Nogle gange er det bare ikke til at gøre NOGEN tilfredse
Altså udover vovserne, som virker ret glade for tilværelsen
apr 2013
Følger: 5 Følgere: 1 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 134
For det er da syyyynd for min 6 mdr gamle finske lapp at hun ikke bare må rende rundt som det passer hende, bare fordi hendes indkald ikke er helt godt, og hun absolut ikke kan holde sig fra andre hunde, der kommer hendes vej - altså!!!
Det er så synd at hendes duuuuumme ejer gerne vil prøve at være en ansvarlig hundeejer, der ikke lader uopdragen spidshund med egne meninger rende i hovedet på alle andres hunde, ud foran cyklister og måske bare helt væk!
Hurra for misforstået godhed - jeg ved hvorfor hun er i snor!
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 69 Hunde: 2 Emner: 243 Svar: 15.314
nov 2006
Følgere: 49 Hunde: 8 Emner: 131 Svar: 7.549
aug 2008
Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 104 Svar: 4.973
Jeg plejer bare at smile og så tænke mit. Eller:
Hundejer: "Den virker da lydig nok til at du kan lade den løbe fri".
Mig: "Det er hun også" - og så går vi videre - med snor på.
når man møde folk i skoven