2.287 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Happyface
Happyface
Tilmeldt:
13. nov 2012
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 1

Terapihund Terapihund

Er der nogle der ved hvad det kræver at få titlen terapi hund ?
Jeg har en veninde der lider af angst og depression og har fået sig en lille hundehvalp. Det har hjulpet hende rigtig meget smiley
Og hendes psykiater kan også mærke det på hende.

Men nu er nogle beboerer begyndt at klage over hunden gør lidt og det larmer når den løber og leger hen over gulvet.

Så nu er min veninde helt nede i kulkælderen og bange for at miste hunden som gør så sindsygt meget godt for hende psykisk. Hun har også fået mere livslyst efter den er kommet ind i det lille hjem.

Kan hun på nogen måde på mærkatet terapihund på den så den ikke kan tages fra hende pågrund af nogle klager.


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Assemble IKEA Hemnes and Ramnefjäll beds 1.500 kr.
  • Toilet vil ikke skylle ud 750 kr.
  • Fjerne og bortskaffe haveaffald 1.000 kr.
  • Cykel lås 400 kr.
  • plæneklipperservice Klippo Comet SE 1.000 kr.
  • Havemand til at flytte jord 1.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Terapihund
  • Daniel A
    Daniel A Tilmeldt:
    mar 2014

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 17
    #1   5. sep 2014 Om den ville kunne få et stempel som terapihund ville jeg umiddelbart tvivle på. Det er i hvert falde sådan med almene hjælpemidler at man skal have bevilling før man anskaffer dem, for at få dem anerkendt som hjælpemiddel (og få dækket udgifterne)
    Om det også gør sig gældende med hunde ved jeg ikke, Men hvis hun har en behandler af den ene eller anden art tilknyttet, ville det så ikke være relevant at få dem til at tage en snak med naboerne?
    Folk vil typisk acceptere meget, hvis de ved der er en god grund til det. smiley


  • #3   5. sep 2014 En hund kan ikke sådan bare lige blive smidt ud, hvis man vel og mærke må have hund der...

    Men lidt tæpper og træning i ikke at gø burde kunne gøre det.



  • #4   5. sep 2014 Jeg tror ikke hun kan få en terapihund, i den forstand. Hund (og hundefører) kan godt uddannes til terapihund/støttehund. Men det er vidst ikke det I søger. :o)

  • #5   5. sep 2014 Den skal vist være uddannet servicehund, før den kan kaldes det.

    http://www.swiflet.com/lfs/sindbladet/23/18 - Lidt om servicehunde til psykisk syge.

    Men servicehund er vist så heller ikke en beskyttet titel... Så måske I alligevel kan få gjort noget der?


Kommentér på:
Terapihund

Annonce